Αναζητηση πατεντας...

Ξεκίνησε από jah, Φεβρουαρίου 20, 2013, 04:37:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jah

Πολυ καλησπερα σας!! Ηθελα να ρωτησω μηπως καποιος απο δω εχει κανει καμια πατεντα με τον χιλιομετρητη.. Ο αξονας που εχει το κοντερ στο αριστερο μερος ο οποιος ειναι για να μηδενιζεις τον χιλιομετρητη, σε μενα δεν υπαρχει και αναρωτιεμαι αν μπορει να αντικατασταθει καπως αλλιως... Στο μελλον σκοπευω να αγορασω καβουκια αλλα δεν θελω και τα οργανα μαζι.. Δυστυχως ομως ο αξονας αυτος παει πακετο με τα οργανα..

tsak

Καλησπέρα.

Αν κατάλαβα καλά εννοείς αυτο εδώ ε?


Κοίτα μπορείς να ψάξεις για κανέναν που πουλάει ανταλλακτικά cb400sf που κατά πασα πιθανότητα θα ήταν τρακαρισμένο άρα και τα όργανα χαλια μήπως το έχει κρατήσει και στο δώσει.

Τώρα υπάρχει και η λύση αγοράς με βάση το κωδικό του. Αν δεν κάνω λάθος είναι ένα από τα 2 ανάλογα με το μοντέλο σου.
37220-MY9-691 ( Για F2R, F2S, F2T, F2V, F3T, F3S, F3V )
37220-445-008 ( Για F2N  )

stel89s

λοιπόν βρες ενα καπάκι πχ απο μια κόλλα UHU (που ειναι και μαυρο) και κανε μια τρύπα στη μέση... μετά βρες μια βίδα που να ταιριάζει στα όργανα. περνα την μέσα απο το καπάκι και πάνω κάτω απο το καπάκι βάλε παξιμάδια ώστε να σφίξει και να μην σπινιαρει... μετά βίδωσε το..... ελπίζω να μη τα λέω πολύ μπερδεμένα.... :beerchug:

jah

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!! Tsak, ναι αυτο ψαχνω, αλλα δεν ψηνομαι να δωσω πανω απο 1 ευρω γιαυτο.
Αν καταλαβα καλα, αυτο το μαρκουτσι ειναι βιδωτο, ετσι?? Δεν ειχα ποτε και δεν εχω δει καν πως ειναι η εσωτερικη του οψη..

stel89s

ναι εχει μια πολυ ψιλη βιδιτσα... δες το απο μεσα και θα καταλαβεις....

stel89s

μιας και μιλαμε για τα οργανα.... ο προηγουνες ιδιοκτητης ειχε κανει κατι καγκουριες στην πλεξουδα.... τα εσωτερικα φωτα απο το κοντερ μου ειναι παντα αναμενα. σε σας αναβουν μονο οταν αναβουν τα πορειας????

trip238

εμενα τα πορειας ειναι παντα αναμμενα και απλα ο προηγουμενος ειχε βαλει διακοπτη για να τα σβηνει. αλλα οταν τα σβηνεις σβηνει μονο το φως μπροστα και οχι τα οργανα

jah

Θα το τσεκαρω αυτες τις μερες γιατι μ αρεσε η ιδεα της UHU!! Καθε φορα που το εβλεπα, σκεφτομουν οτι μοιαζει με καπακι κολλας!!

Για τα φωτα τωρα.. Τα δικα μου τλχστν, αναβουν οταν αναψω τις ψειρες (1η σκαλα) και φυσικα και στην 2η..

stel89s

δε ξερω. τι να πω??? είναι παράλογο να ανάβουν όταν είναι σβηστά τα φώτα.... επίσης είχε βγάλει το διακόπτη απο τα φώτα και προσάρμοσε έναν άλλον ακυρώνοντας την μανησια διαδρομή και με δυο καλώδια των συνδεσε κατευθείαν πάνω στη λάμπα... για πιο δυνατο φωτισμο μου ειπε....  μ!@#$$% δλδ.. πολύ τρελαίνομαι οταν δε ξερουν και κοβουν καλωδια....

itom32

Παράθεση από: jah στις Φεβρουαρίου 20, 2013, 10:56:23 ΜΜ
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!! Tsak, ναι αυτο ψαχνω, αλλα δεν ψηνομαι να δωσω πανω απο 1 ευρω γιαυτο.
Αν καταλαβα καλα, αυτο το μαρκουτσι ειναι βιδωτο, ετσι?? Δεν ειχα ποτε και δεν εχω δει καν πως ειναι η εσωτερικη του οψη..

Αν εχεις τέτοιου είδους ταχύμετρο μάλλον είναι βιδωτό.Παρόλα αυτά είχα στείλει ενα τέτοιο που είχα περισσευμα σε εναν συμφορουμητη και μου ανάφερε οτι δεν ήταν βιδωτό αλλα είχε μια διατομή σαν ημικύκλιο και εκεί μάγκωνε το ρυθμιστήρι.Na αυτος είναι ο αλλος τύπος:

jah

Αυτες οι φωτο ηταν οτι καλυτερο!! Καταλαβα ακριβως το πως ειναι το εσωτερικο.. Τωρα μενει να δω ποιος απ' τους 2 τυπους ειναι το δικο μου ταχυμετρο...

stel89s

δε ξέρω πως είναι το ταχύμετρο απο τη δεύτερη φώτο εγω το πρώτο εχω και εναι σιγουρα βιδωτό... ναι μεν αλλάζει αυτός ο άξονας αλλά κάπως πρέπει να συγκρατείται και η λαβή.... οπότε λογικά θα έχει και αυτό σπείρωμα για την βιδουλα, δεν νομίζω να ειναι σφηνωμένο γτ με το παραμικρό θα μπορούσε να χαθεί..... εικασίες κάνω....

itom32

Παράθεση από: stel89s στις Φεβρουαρίου 21, 2013, 09:52:27 ΜΜ
δε ξέρω πως είναι το ταχύμετρο απο τη δεύτερη φώτο εγω το πρώτο εχω και εναι σιγουρα βιδωτό... ναι μεν αλλάζει αυτός ο άξονας αλλά κάπως πρέπει να συγκρατείται και η λαβή.... οπότε λογικά θα έχει και αυτό σπείρωμα για την βιδουλα, δεν νομίζω να ειναι σφηνωμένο γτ με το παραμικρό θα μπορούσε να χαθεί..... εικασίες κάνω....
Το πρώτο ταχύμετρο είναι απο FiiN 1992-93.To δευτερο απο FiiR 1994-95.Φυσικά αν τα όργανα είναι κινέζικα δεν ξέρεις τι αξονάκι μπορει να έχουν αλλα πιστεύω και αυτοι εναν απο τους δύο τύπους τοποθέτησης θα έχουν.

stel89s

ναι δε διαφωνω... απλα εικαζω οτι για να συγρκατηθει το κουρδιστιρι και στη δευτερη περιπτωση πρεπει να εχει απο μεσα μια βιδα... αλλιως αμα σφυνωνει πανω στον αξωνα θα ηταν πολυ ευκολο να χαθει, κλαπει, να πεσει απο καποιον κραδασμο, κλπ κλπ κλπ

itom32

Παράθεση από: stel89s στις Φεβρουαρίου 21, 2013, 10:36:24 ΜΜ
ναι δε διαφωνω... απλα εικαζω οτι για να συγρκατηθει το κουρδιστιρι και στη δευτερη περιπτωση πρεπει να εχει απο μεσα μια βιδα... αλλιως αμα σφυνωνει πανω στον αξωνα θα ηταν πολυ ευκολο να χαθει, κλαπει, να πεσει απο καποιον κραδασμο, κλπ κλπ κλπ
Εγώ νομίζω οτι το δεύτερο είναι σφυνωτό,αλλα αν εχει το πρώτο η ιδέα με το καπάκι UHU ειναι πολύ καλή. ;)
Εγω θα έβαζα στην μέσα μερια του καπακιού και ενα μικρο παξιμαδάκι ωστε όταν βιδώσει η βίδα να πιάσει το καπάκι στην μέση και στην συνεχεια να βιδωθει στο αξονάκι.Υποθέτω τετοια ψιλοβιδάκια θα έχουν τα μαγαζιά με ηλεκτρολογικο εξοπλισμο.Θα βρεί ακρη.