γραναζια και αλυσιδα σε version s

Ξεκίνησε από koutsg13, Ιουλίου 30, 2012, 08:29:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

koutsg13

καλησπερα σε ολους!!! εφτασε ο καιρος να αλλαξω αλυσιδογραναζα και σκεφτομαι να αλλαξω γραναζια για τελικη μπας και γινει και πιο οικονομικο... εχει αλλαξει κανεις? ακουω γνωμες και θα ηθελα να μαθω και τιμες,γιατι οπως ξερετε οι καιροι ειναι δυσκολοι και μπλα μπλα μπλα... ευχαριστω εκ των προτερων... καλες βολτες σε ολους!!!

egm

Καλώς τον!

Κοίτα, οι συνδυασμοί σε αλυσιδογράναζα είναι συνήθως οι εξής :
α) κοντό εμπρός - κοντό πίσω = ισχυρές εκκινήσεις, μικρή τελική, ευκολία στην πόλη, ταλαιπωρία στον ανοιχτό δρόμο.
β) κοντό εμπρός - μακρύ πίσω = καλές εκκινήσεις αλλά όχι σούζες και άλλα τέτοια ταρζανικά, κάπως καλύτερη τελική.
γ) μακρύ εμπρός -κοντό πίσω = εδώ παίζει πατινάρισμα στην πόλη σε κάποιες φάσεις, αλλά τελική ανεβάζεις καλά.
δ) μακρύ εμπρός - μακρύ πίσω = αν καταφέρεις να ξεκινήσεις στο φανάρι χωρίς να πάρεις δισκάκια και ελατήρια στη μασχάλη που έλεγε ο άλλος με τα φρούτα, τότε τελικιάζεις άνετα στη ......Bonneville!

Για τιμές εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω, αλλά υποθέτω πως οι υπόλοιποι λαίουρες εδώ έχουν άποψη επι του θέματος.
Athanassio, Jokey  φου φου, ένα-δύο, λαμβάνει?

Αυτά και καλως όρισες στο καφενείο!
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......

jokey

over egm
εδώ ιδρωμένο σκυλί της ζέστης
http://www.motopissaris.gr/cat/%CE%A3%CE%B5%CF%84_%CE%9A%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/all/Motorcycle/all/Honda_JTTaiwan/
Ας το όπως είναι και κάνε λίγο δίαιτα στον καρπό
Όταν ελαφρύνει ο καρπός και δεν έχεις πολλες και απότομες αυξομειώσεις πέφτει και η κατανάλωση
Εκτος και αν έχεις αλλαγμένα ζιγκλερ οπότε άλλαξέ τα και ρύθμισε καρμπυρατερ

Μην πας και βάλεις φτηνιάρικα αλυσιδογράναζα θα κλαις τα λεφτουδάκια σου και μετά θα πληρώσεις σύντομα για τα καλά
Αλυσίδα χωρίς o-ring ή x-ring δεν συνίστανται εκτός και αν είσαι καλός στο τηγάνισμα με βαλβολίνη

ʼλλη γνώμη δεν δέχομαι όποιος με αμφισβιτήσει θα τον καταραστώ σε αιώνιο καθημερινό καθάρισμα αλυσίδας ;D ;D ;D ;D
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

JAS


ʼλλη γνώμη δεν δέχομαι όποιος με αμφισβιτήσει θα τον καταραστώ σε αιώνιο καθημερινό καθάρισμα αλυσίδας ;D ;D ;D ;D
[/quote]


Ετσι δημοκρατικα!!!! χαχαχαχαχαχα

itom32

Κι εγω δεν θα πειραζα τις μαμα διαστασεις των γραναζιων(version s =15εμπρος 45 πισω)Οσο για το κιτ JT και DID,ειναι οτι καλητερο.

koutsg13

ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας!!! τελικα δεν θα αλλαξω "διαστασεις" στα γραναζια,θα αφησω τις ιδιες... x-ring μου ειπε ο μαστορας οτι ειναι με 15-45 γραναζια... μεσα στην εβδομαδα μαλλον θα τα αλλαξω για να ειμαι ετοιμος τωρα που πηρα και την αδεια... να ειστε καλα,καλες βολτες και παντα ορθιοι...

jokey

Παράθεση από: JAS στις Ιουλίου 31, 2012, 08:45:01 ΠΜ

ʼλλη γνώμη δεν δέχομαι όποιος με αμφισβιτήσει θα τον καταραστώ σε αιώνιο καθημερινό καθάρισμα αλυσίδας ;D ;D ;D ;D


Ετσι δημοκρατικα!!!! χαχαχαχαχαχα
[/quote]
;D ;D ;D ;D ;D
Προσπαθώ να το παίξω μπρουτάλ αλλά δεν μου πάει ;D
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

JAS

καθαρματα καλο χειμωνα!!!!

για ριξτε μια ιδεα για οικονομικη αλυσιδα γιατι την εκοψα στην εθνικη γυριζοντας απο διακοπες και δεν εχω σαλιο....
ξερετε τι διασταση φοραμε, 114 Χ ????

itom32

Παράθεση από: JAS στις Αυγούστου 27, 2012, 03:07:23 ΜΜ
καθαρματα καλο χειμωνα!!!!
για ριξτε μια ιδεα για οικονομικη αλυσιδα γιατι την εκοψα στην εθνικη γυριζοντας απο διακοπες και δεν εχω σαλιο....
ξερετε τι διασταση φοραμε, 114 Χ ????
Το ξεφτίλησες στο λιώσιμο τεντυμπόη,ρήξε μια ματιά στο αυτοκόλλητο ταμπελάκι στον προφυλακτηρα γιατί δεν θυμαμαι. :sleep2:

JAS

το καλυμα της αλυσιδας εγινε μπουρδελο..... δεν βγαζω ακρη!!! ΑΑΑΑΑ, και μου εκοψε και το δοχειο αζωτου απο το αμορτισερ..... >:( >:( >:( >:( >:( >:(

tsak

Ελπίζω να είναι αυτό που ψάχνεις/ψάχνετε.



Το δικό μου είναι μοντέλο του 94-FIIR

EDIT: Λάθος. Αυτό είναι για τα λάστιχα :P Δεν έχω άλλο αυτοκόλλητο εγώ πάντως :( Πάντως κατά 99% νομίζω σαν μέγεθος φοράμε 525


souperdooper

Για το δικο μου σκεφτομαι να παρω αυτο το κιτ. cb400 sf '93 Project Big one

http://www.ebay.co.uk/itm/HONDA-CB400-CB-400-F-CB1-91-NEW-DID-X-RING-HEAVY-DUTY-GOLD-CHAIN-SPROCKET-KIT-/190685623661?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item2c65bfb56d

Κανει λετε? Πισω γραναζι λεω να κρατησω το μαμισιο.

"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

itom32

Σε βρησκω σωστο Tsak.Δημητρη για παρε ενα link,με φανηκε καλή τιμη : http://www.e-moto.gr/gr/details.asp?ProductID=2854&moto_models=189
αλλα αν απο το ζορι πηραν και τα γραναζια,ψαξε διοτι εχει και σετ γραναζιων+αλυσιδα.
http://www.e-moto.gr/gr/resultsAdv.asp?moto_make=400&moto_brands=400%2C2&moto_models=189&moto_categories=189%2C1&moto_subcategories=6

JAS

γιαννη τις ειδα και εγω και προς τα εκει θα παω.... τα γραναζια τα κοιταξα χτες που μου τη φερανε και νομιζω ειναι ενταξει.... ειδομεν!!!

tsak

ποπό. Τώρα μας βάλατε σε σκέψεις να πάρουμε και εμείς ένα σετάκι από e-moto. Μήτσο με βλέπω να έρχομαι παρασκευή από εκεί να σε βοηθήσω να την σενιαρεις.



Επίσης το αμορτισέρ πρέπει να μπει στην αρχική σελίδα με μήνυμα από κάτω "Shit's Happen"  >:D >:D