ΠΛΑΙΝΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΓΙΑ CB

Ξεκίνησε από Marian, Απριλίου 03, 2012, 01:49:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Marian

Παιδιά καλησπέρα,

Είμαι νέα στο φόρουμ αν και σας διαβάζω από καιρό. Είμαι περήφανη κάτοχος ενος CB400 SF το οποίο απέκτησα ένα χρόνο πριν. Η μηχανή φαίνεται πως υπέφερε λίγο στα χέρια του προηγούμενου ιδιοκτήτη καθώς όταν την πήρα είχε μικροχτυπήματα παντού (μηχανικά όμως δουλεύει ρολόι). Τώρα θέλω να της αλλάξω τα πλαινά καπάκια γιατι και τα δύο είναι σπασμένα στις ακρες. Κίνδυνος να φύγουν φυσικά δεν υπάρχει αλλά θέλω σιγά σιγά να αρχίσω να την σουλουπώνω. Άλλωστε φαίνεται πως θα περάσω πολλά χρόνια μαζί της :)
μεχρι στιγμής δεν βρήκα κάτι οπότε είπα να επικαλεστώ την βοήθεια σας. Φαντάζομαι πως κάποιοι από σας θα έχετε βρεθεί στην ίδια θέση.

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων  :beerchug:
“I look my best when I take my helmet off after a long motorcycle ride. I have a glow and a bit of helmet hair."  -Eric Bana

"All I know is that the freedom of two wheels is the ultimate experience" - Henry Cole

klab

Καλώς ήρθες, σχεδόν όλοι μας πάσχουμε σε αυτό το σημείο, αλλά είναι κάτι που επισκευάζεται.
Βάζουν υαλόνημα με εποξική ρητίνη και του δίνουν τα κατάλληλο σχήμα.
Ρώτησε σε ένα φαναρτζίδικο εκτός αν έχεις βρει κάποιον που επισκευάζει πλαστικά-προφυλακτήρες κλπ.

chiliplayer


- Κώστας -

itom32

Καλως ηρθες στην παρεα των superfourαδων.Οπως ειπε και ο klab,αυτα φτιαχνωνται.Τωρα αν ειναι σε τοσο χαλια κατασταση μπορεις να ψαξεις στην λιστα των μαγαζιων με μεταχειρισμενα αντ/κα,αν εισαι απο Αθηνα για δες εδω : http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=1525.0
Αν εισαι απ'αλλου,κατα πασα πιθανότητα θα επισκευτω μια μαντρα αντ/κων στην Καρδιτσα το Σαββατο,εχουν δυο CB για ανταλλακτικα.Αν θες να ρωτησω αν υπαρχουν καπακια.Μονο αν θες πες μου αν εχεις pb1,version r ή version s. Aυτα που θα δω ειναι μαλλον και τα δυο version r.
Φυσικα υπαρχει και το ebay.
Kαι παλι καλως ηρθες   :wave:

supernova

Marian καλώς ήρθες!
Δυστηχώς όπως είπε και ο Klab όλοι σχεδον έχουμε θέμα με τα πλαϊνά καπάκια.

Marian

Καλως σας βρήκα

Επισκευή ε? δεν το είχα σκεφτει. Για να καταλάβετε το ένα έχει ραγίσει κάτω απο την βίδα και στο άλλο του εχουν φύγει κομματια γύρω από τις βιδες και ο τύπος έκανε μία πατεντα με σύρματα για να το συγκρατεί. Αν είναι επισκευάσιμο γιατι όχι να το ψάξω

Itom32 η μηχανή είναι PB1. Είμαι απο Δυτική Μακεδονία, πέφτω λίγο μακριά αλλά αμα θες κάνε μία ερώτηση, ποτέ δεν ξέρεις.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το καλωσόρισμα.
“I look my best when I take my helmet off after a long motorcycle ride. I have a glow and a bit of helmet hair."  -Eric Bana

"All I know is that the freedom of two wheels is the ultimate experience" - Henry Cole

JAS

κοριτσι στην παρεα μας!!!???  :wave: καλως ηρθες  :beerchug:

μπορεις να κανεις εσωτερικη ενισχυση με πολυεστερα αν πιανουν τα χερια σου η ποιο ευκολα εποξικη κολλα 2 συστατικων και να τους ριξεις ενα καλο βαψιματακι και θα ειναι σαν καινουργια!

αλλωστε οσο περισοτερο χερι βαζεις σε αυτη τη μηχανη τοσο ποιο πολυ θα την αγαπησεις

Headmaster

Καλως ήρθες στην παρεα και απο εμενα !!

Δυτικη Μακεδονια εεε?? :wave:

ΕΕ ενα τσιγαρο δρομο απο θεσαλονικη εισαι!!!!
Μπορουμε να βοηθησουμε!!

itom32

 :offtopic:Μarian,σορυ για την περιεργεια,μπας και εισαι με το φανταστικο,(για μενα η καλητερη διχρωμια της Honda),μαυρογκριζο pb1?Αν ναι μονο εσυ και ο φιλος μου ο Πανεας εχετε την συγκεκριμενη διχρωμια στο φορουμ.
Επι του θεματος,οταν κατεβεις Ξεσσαλονικη πες μας,να μαζευτουμε να δουμε πως μπορουν να φτιαχτουν. :popcorn:

Marian

Οχι μαυρο κατράνι ειναι η δικιά μου. Βρήκα κανα δυο μαστόρια εδω κόντα και θα ρωτήσω. Η Θεσσαλονίκη δεν είναι μακριά  αλλά με τις βενζίνες και τα διόδια το σκεφτεσαι...

anyway ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αν τελικα πανε για επιδιόρθωση θα σας πω εντυπώσεις :)
“I look my best when I take my helmet off after a long motorcycle ride. I have a glow and a bit of helmet hair."  -Eric Bana

"All I know is that the freedom of two wheels is the ultimate experience" - Henry Cole

itom32

Αν πιανουν τα χερια σου θα πας σε ενα καλο μαγαζι με χρωματα,σιδηρικα και θα ζητησεις εποξικη ρητινη.Ειναι σε μορφη συριγγας σε μια θα ειναι η ρητινη και στην αλλη ο σληρυντης.Θα παρεις και λιγο υαλονημα.Αν εχεις κατεστραμενη καποια απο τις τρυπες του καπακιου μπορεις να βαλεις στην θεση της μια μεταλικη ροδελα καταλληλου μεγεθους.Απ'εκει και μετα πρεπει να δουλεψεις απο την μεσα μερια του καπακιου.Να βαλεις μια στρωση υλονημα μορφοποιοντας το να πιασει σε ολο το καπακι.Και στα κομματια που λειπουν.Προσεχε μη λερωσεις την εξω μερια και μετα τριβεις παραπανω.Αφου στεγνωσει η πρωτη στρωση,θα το περασεις τοσο οσο χειαζεται να γεμησεις πιθανα κενα που θα υπαρχουν.Αφου στεγνωσει και αυτη η στρωση,μετα σου μενει το τριψημο,για να φερεις την στεγνη πλεον ρητινη στα ισα με ολο το καπακι.Ξεκινας με 600,800,1000,1500.Και μετα ασταρωμα και βαφη χρωματος και βερνικιου.Ο κωδικος χρωματος σου ειναι σε ενα ταμπελακι στο σασι μολις σηκωσεις την σελα.Αν ειπα κατι λαθος θα με διορθωσει ο Headmaster,που εχει ασχοληθει περισσοτερο με ρητηνες και καρμπον.Aυτα!!Sorry για το σεντονι  :-\
Υ.Γ:Aν θυμαμαι καλα,η ρητηνη βρωμα απαισια.Καλο ειναι να εχεις μασκα,και να δουλεψεις με γαντακια.

snipereps

Παράθεση από: itom32 στις Απριλίου 03, 2012, 02:15:07 ΜΜ
Καλως ηρθες στην παρεα των superfourαδων.Οπως ειπε και ο klab,αυτα φτιαχνωνται.Τωρα αν ειναι σε τοσο χαλια κατασταση μπορεις να ψαξεις στην λιστα των μαγαζιων με μεταχειρισμενα αντ/κα,αν εισαι απο Αθηνα για δες εδω : http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=1525.0
Αν εισαι απ'αλλου,κατα πασα πιθανωτητα θα επισκευτω μια μαντρα αντ/κων στην Καρδιτσα το Σαββατο,εχουν δυο CB για ανταλλακτικα.Αν θες να ρωτησω αν υπαρχουν καπακια.Μονο αν θες πες μου αν εχεις pb1,version r ή version s. Aυτα που θα δω ειναι μαλλον και τα δυο version r.
Φυσικα υπαρχει και το ebay.
Kαι παλι καλως ηρθες   :wave:
Καλώς ήρθες και από μένα γειτονισα. όπως σου είπαν τα παιδιά κάνε. δν έχω ασχοληθεί καθόλου με τέτοια πράματα να βοηθούσα.πάντως ένα ζευγάρι μεταχειρισμένα πρέπει na βγαίνει στα ίδια λεφτά με ton βάφεα. Οπότε ψάχνεις και κρίνεις. ρε Γιάννη που τα πέτυχες 2 R μαζί? Θέλω και γω πράματα.όταν πας πές να σε πάρω τηλ na τα πούμε επί τόπου και to κανονίζουμε από κοντά την μεγάλη εβδομάδα.

itom32

Βαγγελη εχει αγωνες εντουρο αυτο το Σαββατοκυριακο εκει και ελεγα μπας θελει κανενας να ερθει παρεα.
Εν τω μεταξυ περασα την Marian,για την γνωστη σου με το γκριζομαυρο pb1,μολις ακουσα για Δυτ.Μακεδονια,χα,χα,χα.
Αν δεν μπορεις πες μου τι θες,να ρωτησω αν υπαρχει,και τιμη.Ναι εχει ενα μαυρο και ενα περτικαλι...για δεν το λεω με πιανει θλιψη.... :'( :'(

JAS

μαριαν σου χω ΔΩΡΟ!!!!

τι παλικαρι τα δινει και τα 2 καπακια 30ευρα!!!

http://www.car.gr/parts/view/2358943/

ειναι σε αριστη κατασταση, πηγα και τα ειδα.... σκεψου το!!!

Marian

Θα πάρω τηλ αύριο, thanks ;)

Φυσικά πρέπει να υπολογισω +εξοδα αποστολής + βάψιμο(αλλά αυτό μπορω να το καθυστερησω, ας γίνει για λίγο δίχρωμη έτσι για αλλαγή ;D)
“I look my best when I take my helmet off after a long motorcycle ride. I have a glow and a bit of helmet hair."  -Eric Bana

"All I know is that the freedom of two wheels is the ultimate experience" - Henry Cole