Χάλασαν οι βόλτες

Ξεκίνησε από trip238, Μάρτιος 22, 2012, 10:31:38 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

trip238

Καλημέρα σε όλους. Έχοντας πάρει την καλή μου πριν μια βδομάδα κάποια στιγμή ανακάλυψα ότι ο δεξής καθρέφτης με τα βίας κρατιόταν στη θέση του( μεχρι τα 90, μετά τον έβλεπα κ δίπλωνε προς το μέρος μου). Απ ότι είδα έχουν χαλάσει οι βόλτες όχι στον καθρέφτη αλλά στη βάση(τρόμπα φρένου). Ρώτησα σε ένα μηχανουργείο και μου είπαν για hellicoil  αλλά θα πρεπει να μου ανοίξουν δεξιόστροφο σπείρωμα. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον;;; Έχετε κανα άλλο τρόπο αντιμετώπισης;; Γιατί λογικά άμα κάνω δεξιόστροφο σπείρωμα δεξια θα θέλω άλλο καθρέφτη, οπότε θα πάρω ζευγαρι και θα πρέπει να κάνω σπείρωμα και στην άλλη μεριά. Ευχαριστώ προκαταβολικά

klab

Δεξιόστροφο δεν είναι κανονικά ?

johnnybe

έχω ανοίξει νέο σπείρωμα στο παπί ακριβώς για τον ίδιο λόγο trip238. Δεν είχα πρόβλημα από τότε.

trip238

Johhnybe δεν αμφισβητώ την αποτελεσματικότητα του σπειρώματος. Άπλα στο δικό μου cb400 όπως λογικά και σε άλλα οι καθρεφτες βιδώνουν αριστερά! Γιαυτό ρωτάω αν έχει ξανατύχει σε κανέναν γιατί όπως είπα θα πρέπει να πληρώσω 2 hellicoil (ένα για το χαλασμένο σπείρωμα και ένα για την άλλη μεριά αφού  θα πάρω καινούργιο ζευγάρι καθρέφτες που θα βιδώνουν δεξιόστροφα). Ο λόγος που ρωτάω είναι μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να γλυτώσω τα έξοδα του καινούργιου ζευγαριού καθρεφτών και του καινούργιου σπειρώματος που θα χρειαστεί αριστερά.

johnnybe

οκ trip238,τωρα το 'χω. Προσωπικά, άλλη μέθοδο δεν έχω ακούσει να εφαρμόζουν.
Δεν κάνουμε καν κουβέντα για αλλαγή ολόκληρης της βάσης (μαζί με την τρόμπα φρένου). Θα βγει περισσότερα χρήματα σίγουρα.

Λες να υπάρχουν σπειρωματάκια αριστερόστροφα...αλλά χρειάζεσαι και την αντίστοιχη αριστερόστροφη σπειρωματέζα...που μάλλον πρέπει να αγοράσεις (αν δεν την έχει ο μάστορας). χμμμμμμμμμμμ

itom32

Αφου εισαι Αθηνα, εψαξες καθολου μπας και βρεις στα μεταχειρισμενα ανταλλακτικα σε αυτους που εχουμε στα stiky post?¨Η και στο η bay??To λεω σαν πιο καθαρη λυση απο το να αγοραζεις καθρεπτες και μετατροπεις .
Παντως στο wemoto για καινουριο ανταλλακτικο η τιμη ειναι απαγορευτικη:
http://www.wemoto.com/bikes/Honda/CB_400_SF_F2N_F2R_F2S_F2T_Superfour_Japan/92-95/picture/Front_Brake_Master_Cylinder/
Θα παρω τηλ.ενα παληκαρι εδω Θεσσαλονικη που μου εχει δωσει μερικα πραματακια,(μεταξυ αυτων και τα χερουλια συνεπιβατη που φοραει ο klab),παλαιοτερα απο ενα pb1 διαλυμενο.Μη βιαστεις να τα σκασεις για μετατροπες καθρεπτων και καθρεπτη,κατσε να ρωτησω πρωτα.




Edit: Φτουυυυυυυυυυ τον πηρα τηλ. και την εκανε δωρο την  πομπα των μπροστινων σε γνωστο του πριν δυο μερες....φτου και θα το περναμε στην ξεφτηλα.
Συνεχεια παρε τηλ.σε αυτους μπας και το βρεις σε καλη τιμη:
http://www.car.gr/parts/view/2092149/
http://www.car.gr/parts/view/1291628/
http://www.car.gr/parts/view/2299985/

klab

Καλά τα έλεγα αλλά απάντηση δεν έπεσε στο τραπέζι.
Δεξιόστροφοι είναι οι καθρέπτες.........period !!!

Οι μόνοι αριστερόστροφοι στην αγορά πρέπει να είναι της Yamaha.
Αν εσένα είναι αριστερόστροφος κάτι περίεργο παίζει.

johnnybe

Άρα η πιο οικονομική λύση είναι νέο δεξιόστροφο σπείρωμα στην δεξιά βάση και αντάπτορα για να βιδώσει σε αυτό ο αριστερόστροφος καθρέφτης;;;

μάγκα μου...180λίρες η τρόμπα...δλδ σε ευρώ 215. Και τα μεταφορικά έξτρα...

itom32

Εγω φοραω κατι αποστατες που αυξανουν τον καθρεπτη σε υψος.Αυτοι οι αποστατες δεν ξερω πως βιδωνουν στα πασα της πομπας,γι'αυτο δεν μπορω να πω.Παντως ο δεξιος καθρεπτης που εχω βιδωνει μεσα στον αποστατη αριστεροστροφα.


trip238

Ωραιες και οικονομικές οι λύσεις σου Γιάννη αλλά για ένα σπείρωμα θα βγάλω την εργοστασιακή τρόμπα για να βάλω μια με 30 ευρώ;;;;; Φρένα είναι κ όσο να ναι δεν θέλω να παίζω με αυτα.

itom32

Toτε θα ψαξεις να βρεις,εναν ηλεκτροσυγκολητη με ηλεκτροκοληση ΜIG/TIG συρματος,που κολλα ντουραλουμινια.Που εισαι supernovaaaaa.Θα σε γεμισει την φθaρμενη οπη και μετα θα σου το ξετρυπησει ξανα με δραπανο και με αριστεροστροφο κολαουζο θα σε φτιαξει νεα πασα.Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο,κριμα που χασαμε την ευκαιρια με τον δικο μου.Θα μας την εδινε κανα 20γιουρια την πομπα.Και παλι φτου.

JAS

ΟΠΑ ΠΑΔΑΙΔΕΣ!!!!!

να προτεινω κατι???
πανε σε ενα μαγαζι με υδραυλικα.... θα ζητησεις να σου δωσουν μια ταινια (νομιζω ειναι απο τεφλον) που χχρησημοποιοουν οι υδραυλικοι σαν μονοση οταν βιδωνουν 2 σωληνες!!! θα τυλιξεις το σπιρωμα του καθρεφτη σφιχτα (1-2-3 φορες γυρω γυρω, εσυ θα το δεις ποσο χρειαζεται) και μετα θα τον βιδωσεις...

90% επιτυχια (εξαρτατε απο την κατασταση του σπιροματος) και κοστος δεν νομιζω πανω απο2-3 ευρο!!!

trip238

Jas τεφλον τυχαινει να εχω αλλα κοιτα να δεις τι γινεται τωρα. ο καθρεφτης μεχρι πριν χαλασει τελειως βιδωνε μεχρι ενα σημειο και απο κει κ κατω το σπειρωμα ειναι μια χαρα. τωρα που κλωτσησε τελειως φτανει να παει πιο κατω που το σπειρωμα ειναι κομπλε αλλα στραβοβιδωνει. Μαλλον η μηχανη ειχε πεσει κ βρηκε ο καθρεφτης κατω κ προκαλεσε ζημια στο σπειρωμα. Παντως θα δοκιμασω τη λυση του τεφλον και θα σας ενημερωσω!

itom32

Κατσε κατσε αν εχει ψωμι ακομη το μεταλο,παρε τον καθρεπτη στο χερι,πανε σε ενημερωμενα κατ/ματα σιδηρηκων παρε ενα αριστεροστροφο κολαουζο στο νουμερο του σπειρωματος σου και απλα ριχνωντας λαδακι προσπαθησε με προσοχη να κανης ενα καινουριο περασμα σε ευθεια με το παλιο.