Φωτογραφιες CB Superfour

Ξεκίνησε από jimis, Φεβρουαρίου 10, 2006, 04:35:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Atanassio

Αμαν!!!!!!  Κι εγώ θέλω να το κάνω αυτό.  Έχω ακούσει ότι μονώνονται τα στεφάνια με ταινία,  ξεβάφονται με νίτρο-διαβρωτικό και στη συννέχεια γυαλίζονται με ντουκόχαρτο και αλοιφή.  Τι τρόπο προτείνεις?  Αμα ψήνεσαι το μοντάρουμε και παρέα. 

odt

Δεν χρειάζεσαι ντουκόχαρτο...η ζάντα είναι ήδη αρκετά γυαλιστερή...Αρχικά βγάζεις τα λάστιχα από τις ζάντες...Μετά μονώνεις με ταινία το σημείο της ζάντας που δεν θες να ξεβάψεις...Ρίχνεις διαβρωτικό στο εκτεθειμένο σημείο και σχεδόν αμέσως το χρώμα αρχίζει να σκάει...Με μία βούρτσα, όχι πολύ σκληρή, ή ακόμη και με ένα πανί, αφαιρείς το χρώμα που έχει σκάσει..ξαναβάζεις διαβρωτικό αν χρειάζεται για να καθαρίσει τέλεια...Για διαβρωτικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Nitro-Mors που ξέρω ότι κάνει δουλειά.

Μετά παίρνεις ένα πανί και αρχίζεις και τρίβεις με αλοιφή (προτείνω Wenol). ʼν έχεις βούρτσα για αλοιφές που μπαίνει στο black&decker ακόμη καλύτερα...αν και όπως είπα, η ζάντα είναι ήδη αρκετά γυαλιστερή και δεν θα χρειαστεί πάρα πολύ ώρα τρίψιμο...

Προτείνω επίσης, να φορέσεις γάντια γιατί το διαβρωτικό είναι...διαβρωτικό ;D και κάνει κακό στο δέρμα, ενώ το wenol δεν φεύγει εύκολα και τα χέρια σου θα είναι μαύρα για μέρες...

Αν θες να το πλακώσουμε μαζί μια μέρα, κανένα πρόβλημα, θα το κανονίσουμε...Είναι γενικά εύκολο...δες παρακάτω φωτογραφίες από παλαιότερο πρότζεκτ...;)

::)



Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν... ;D


:beerchug:


Υπολόγισε γύρω στα 30€ τα υλικά και αναλόγως τον λαστιχά...το κόστος του μονταρίσματος, ξεμονταρίσματος των ελαστικών...μπορείς να κάνεις υπομονή μέχρι την ώρα που θα χρειαστεί να αλλάξεις λάστιχα...για να γλυτώσεις το έξτρα κόστος...




ΤΕΛΟΣ
:locked:

Enigma

.... ωραια πολυ ωραι οντως γινεται η ζαντα ....αλλα ετσι για να σας την σπασω εχει και ενα μεγαλο ....αρνητικο .... να ξερεται το λεω απο πειρα μιας και οι ζαντες της παπιας μου ειναι ετσι !!!
η θα εισαι καθε σκ με το πανι και το καθαριστικο στο χερι η που την ζαντα σου μια που θα την δεις ετσι οταν την φτιαξεις και .........μετα .......τι λεγαμε αυτα !!! στην αρχη γουσταρα τρελα και την ειχα καθαρη αλλα μετα που το βαρεθηκα .... το μονο που βλεπω ειναι ..... μια μαυρη πισω ροδα μιας και η σκονη και το λαδακι απο την αλυσιδα .... πανε και εχουν μια μανια να καθονται εκει περα ρε παιδι μου !!!! απο την αλλη φυσικα κυριος οπως με τον odt που το φτιαχνει για project και εχει αλλη μηχανη για να κυκλοφωρει και προφανος το cb θα περιωριστει σε βολτουλες Σαββατοκυριακου ...no problem!!!

Atanassio

Ε, τότε δε θέλω!!!!!!!  :yelrotflmao:
Πάντως δεν μπορεις  να πεις, πραγματικά είναι πολύ ωραίο.  Κοίτα και αυτό που είναι ολόκληρο γυαλισμένο

kostasd

Να και η δικια μου ;D
βεβαια τωρα λειπει το fairing και το αριστερο καπακι απο τα οργανα λογω πτωσης και εχει αρκετες σκουριες παραπανω.δειτε και χτυπηματακι στο ντεποζιτο. παντως θα την φτιξω οπως ηταν.

freethan

Παράθεση από: kostasd στις Μαΐου 15, 2008, 05:07:48 ΜΜ
Να και η δικια μου ;D
βεβαια τωρα λειπει το fairing και το αριστερο καπακι απο τα οργανα λογω πτωσης και εχει αρκετες σκουριες παραπανω.δειτε και χτυπηματακι στο ντεποζιτο. παντως θα την φτιξω οπως ηταν.

Πανέμορφη, φτου φτου  :beerchug:

Atanassio

Ρε παιδιά, αυτά τα ανάγλυφα νίκελ λογότυπα στο ντεπόζιτο πολύ μου αρέσουν.  Ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε? Πολύ ωραίο kostasd!  Με το καλό και στην πρότερη κατάστασή του!!!

Enigma

μπραβο ρε παιδια μεσα στο μερακι ειστε ολοι σας μπραβο !!!να δω εμενα ποτε θα μου ξαναερθει !!!! :scratchchin:

Atanassio

Πως σας φαίνεται η ιδέα αν ξηλώσω την ουρά και την αντικαταστήσω με ένα φτερό νίκελ σερβιέτα για να το ρετροποιήσω τελείως?  Δείτε μια φωτό του 400four του '97 να πάρετε μια ιδέα:

jokey

Για αρχή πιστεύω να βρεις αυτές τις εξατμίσεις.Είναι απλά απίστευτες.Ιδίως σε κάτι CB 750 που είχαν μερικά 4 σε τέσσερις εξόδους ήταν απλά υπέροχα.Το φτεράκι που λές πρέπει να δεις πως κουμπώνει και πόσο εκτεθημένα σου αφήνει ηλεκτρονική και ανορθωτή μαζί με τα άλλα ηλεκτρονικά παπαράκια που έχει στα πλάγια κάτω από το πλαστικό.
Οι βάσεις και να μην τεριάζουν μπορούν να μονταριστούνε, τα ηλεκτρικά όμως είναι κομματάκι δύσκολο!!!!
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Atanassio

Πραγματικά οι εξατμίσεις είναι πανέμορφες, αλλά απλά δεν τις βρίσκεις πουθενά!!!  Σχετικά με τα ηλεκτρικά, από ότι έχω δει δεν υπάρχει κάτι εγκατεστημένο μέσα στην ουρά, όλα βρίσκονται μέσα στα πλαϊνά καπάκια, αλλά γι'αυτό είναι πιο "αρμόδιος" να μας πει ο odt.  Απλά το φτερό θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο για να καλύπτει ότι αφήσει εκτεθιμένο (δηλαδή το κάτω μέρος της σέλας) η αφαίρεση του κάτω μέρους της ουράς το οποίο φτάνει σχεδόν μέχρι κάτω από τη θέση του οδηγού.  Το δυσκολότερο πιστεύω πως είναι το να βρεθεί το κατάλληλο φτερό που να ταιριάξει και να πατήσει πάνω στις βάσεις.

Enigma

Τσ τσ τσ ...αλητες παιδι μου τι να τους πεις.....

Unbroken

oso ourliazei gazwneis

freethan

Παράθεση από: Unbroken στις Αυγούστου 19, 2008, 06:39:03 ΠΜ
το καμαρι μου  :yelrotflmao:


Καλημέρα και καλώς ήλθες! ʼλλη μια ομορφιά στην παρέα :]

Unbroken

ευχαριστω πολυ..... :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo:
oso ourliazei gazwneis