Λάστιχα για cb 400!

Ξεκίνησε από megrez, Απριλίου 14, 2011, 06:51:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dimitris

Σε αυτο εχεις δικιο.καλο λαστιχο αλλα σε 7-8 χιλιαδες χλμ θελεις αλλαγη.αν τα αλλαζεις καθε χρονο τοτε ενταξει.

snipereps

και ηδη μετα απο 9000 χμ εγνατια το πισω το αλλαξα. αλλα αν δεν κανεις ταξιδια με υψηλες ταχυτητες ειναι αψογα!!! τωρα καταργηθηκαν και βγηκαν τα bt03 street νομιζω διγωμα οποτε μεγαλυτερη αντοχη!

http://www.bridgestone.com/products/motorcycle_tires/products/category/index.html

georgetb

Καλησπέρα παιδιά. Εγώ έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα τα Pirelli diablo rosso 2. Μέχρι τώρα είχα 2 φορές βάλει τα bt090. Αν και ακόμα δεν τα έχω κάνει καμιά σοβαρή βόλτα, νομίζω οτι το Pirelli είναι απλά τέλειο. Καταρχήν να σας πω ότι βγαίνει στις διαστάσεις της καλής μας (110/140), είναι οικονομικό (ίδια τιμή, ίσως και λίγο χαμηλότερη απο το bt090), έχει γρήγορη κορώνα, και από ότι θυμάμαι είναι δίγωμο. Μένει να φανει και η αντοχή του, που λογικά θα είναι μικρή μιας και ειναι πολυ μ@λ@κο. Νομίζω οτι αξιζει να του ριξετε μια ματιά. Θα ακολουθήσουν φωτογραφίες και αναλυτικότερες λεπτομέρειες σύντομα (ελπίζω...).

supernova

Καλορίζικα τα καινούρια παπούτσια georgetb!!!
Απο τιμή πόσο πήγαν..?

georgetb

240 βγήκαν (τιμές Ηρακλείου). Ενδεικτικά τα bt090 εδώ βγαίνουν στα 270, ενώ τα pilot activ και bt45 έπαιζαν απο 220 εώς 250.

Marian

Εγώ περνάω στο δικό μου τα Pilot Activ αυτή την βδομάδα. Πριν καταλήξω σε τι λάστιχο θα έβαζα διάβασα τα reviews σας (που ήταν και πολλά). Ανυπομονώ, είναι η πρώτη φορα που αλλάζω λάστιχα και θέλω να δω την διαφορά.
“I look my best when I take my helmet off after a long motorcycle ride. I have a glow and a bit of helmet hair."  -Eric Bana

"All I know is that the freedom of two wheels is the ultimate experience" - Henry Cole

itom32

Παράθεση από: Marian στις Απριλίου 08, 2012, 12:32:35 ΠΜ
Εγώ περνάω στο δικό μου τα Pilot Activ αυτή την βδομάδα. Πριν καταλήξω σε τι λάστιχο θα έβαζα διάβασα τα reviews σας (που ήταν και πολλά). Ανυπομονώ, είναι η πρώτη φορα που αλλάζω λάστιχα και θέλω να δω την διαφορά.
Αυτα φορουσα.Ειπα να δοκιμασω τα Dunlop.Καλο ειναι να βαλεις την μαμα διασταση 110/70/17-140/70/17.
Αυτα που φορουσες ως τωρα πια ηταν,τι εντυπωσεις εχεις??

Marian

Παράθεση από: itom32 στις Απριλίου 08, 2012, 12:37:46 ΠΜ
Παράθεση από: Marian στις Απριλίου 08, 2012, 12:32:35 ΠΜ
Εγώ περνάω στο δικό μου τα Pilot Activ αυτή την βδομάδα. Πριν καταλήξω σε τι λάστιχο θα έβαζα διάβασα τα reviews σας (που ήταν και πολλά). Ανυπομονώ, είναι η πρώτη φορα που αλλάζω λάστιχα και θέλω να δω την διαφορά.
Αυτα φορουσα.Ειπα να δοκιμασω τα Dunlop.Καλο ειναι να βαλεις την μαμα διασταση 110/70/17-140/70/17.
Αυτα που φορουσες ως τωρα πια ηταν,τι εντυπωσεις εχεις??

Dunlop φορούσε και το πισω ήταν 150... φαααρδυ, μουράτο αλλά επειδη θεωρώ την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας πιο σημαντική από την εμφάνιση παρήγγειλα 140. Αλλώστε όταν είσαι 1.64 και 58 κιλά θελεις την μηχανη όσο γίνεται πιο ευέλικτη. Τι μοντέλο δεν θυμάμαι, θα το δω και θα σου πω.
Εικόνα ολοκληρωμένη δεν μπορώ να εχω γιατί με αυτά τα λάστιχα το πήρα, αλλά θα σου πω το εξής: Παρατηρησα όπως και ένας φίλος μου ότι γενικώς τα λάστιχα δεν είχαν φθαρεί παρόλο που ήταν παλιά, και όταν εννοώ παλιά εννοώ - μην κράξετε (πολύ) - του 2004. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μάλλον την είχε για αστική χρήση την μηχανή.

Είχα κανα δυο γλιστρήματα το καλοκαίρι αλλά για αυτό μπορεί να έφταιγαν πολύ παράγοντες. Στην βροχή ένιωθα ανασφάλεια αλλά εντάξει... μου λείπει και εμπειρία
“I look my best when I take my helmet off after a long motorcycle ride. I have a glow and a bit of helmet hair."  -Eric Bana

"All I know is that the freedom of two wheels is the ultimate experience" - Henry Cole

klab

Ο μόνος λόγος που γλίστρησαν τα ελαστικά σου, είναι η ηλικία τους.
Ακόμα και μηδενική φθορά να έχουν οπτικά, όσο περνάει η ηλικία τους σκληραίνουν πολύ και έτσι χάνουν και το κράτημα τους.
Για αυτό λένε να αγοράζουμε "φρέσκα" λάστιχα, συνήθως από 3 χρόνια και πάνω από την ημερομηνία κατασκευής τους, θέλουν άλλαγμα.
Δυστυχώς ενώ είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να έχουμε σε καλή κατάσταση, καθώς από αυτά εξαρτάται η επαφή μας με τον δρόμο, αρκετοί το αναβάλουν.

JAS

βλεπε το γιαννη!!!! χαχαχαχαχα

itom32

Ρηχτε μου ολοι μαζι,Μαrian εχουν δικαιο,και εγω αυτα που φορουσα ηταν του 2005.Ηθελα να πλαγιαζω και στις στροφες του Μπραλου ο μουργος.Στα μουτρα μου. ;D

klab

Δεν είχα τον Γιάννη στο μυαλό μου καθώς δεν είναι λίγοι που εφαρμόζουν τέτοια τακτική.
Αλλά μιας και των τρώει ο πωπός του απ'ότι βλέπω, πάρε να έχεις Γιαννούκο μου !!!  :hug:

Headmaster


Αν θελεις ευελικτη μηχανη εγω θα προτεινα Dunlop Sportmax ;h akoma kai to GPR 10 alpha
εγω με τα δευτερα εξυσα μποτα μεσα στο αιγινιο!

dimitris

Παράθεση από: itom32 στις Απριλίου 08, 2012, 12:37:46 ΠΜ
Παράθεση από: Marian στις Απριλίου 08, 2012, 12:32:35 ΠΜ
Εγώ περνάω στο δικό μου τα Pilot Activ αυτή την βδομάδα. Πριν καταλήξω σε τι λάστιχο θα έβαζα διάβασα τα reviews σας (που ήταν και πολλά). Ανυπομονώ, είναι η πρώτη φορα που αλλάζω λάστιχα και θέλω να δω την διαφορά.
Αυτα φορουσα.Ειπα να δοκιμασω τα Dunlop.Καλο ειναι να βαλεις την μαμα διασταση 110/70/17-140/70/17.
Αυτα που φορουσες ως τωρα πια ηταν,τι εντυπωσεις εχεις??
Αυτα εβαλα και εγω.και πιο πριν ειχα και εγω πισω 150/60.πολυ καλο και ανετο λαστιχο για ηρεμη οδηγηση και μεσα στην πολη και σε ταξιδι.θα δεις και μεγαλη διαφορα σε ευεληξια με την μαμα διασταση.

J053F

Τα πέρασα το φθινόπωρο και έχω γράψει 5000 Km περίπου.
Μέχρι στιγμής έχω πολύ θετική εικόνα.
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)