Λάστιχα για cb 400!

Ξεκίνησε από megrez, Απριλίου 14, 2011, 06:51:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

desmond

Χρήσιμο, thanks.

Μου επιβεβαίωσες ότι δεν υπάρχουν άλλα λάστιχα εκτός από τα 4 που ήξερα και τα έχεις ήδη στη λίστα σου να βγαίνουν στις μαμά διαστάσεις.

Το πρόβλημά μου είναι στη ζυγοστάθμιση. Γι αυτό ψάχνω στην Καλαμάτα.
Αλλιώς τα περνάω και μόνος μου. Σε ποδηλατάδικο δουλεύω.
Θα παιδευτώ λίγο αλλά η δουλειά θα γίνει.

Και αυτό που μου είπαν ότι "καλό είναι να γίνει η ζυγοστάθμιση αλλά δε θα έχεις πρόβλημα, όποτε σε βγάλει ο δρόμος σου πάς" να μην πώ που το γράφω ε?
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

JAS

εγω αυτο που εκανα ειναι αγορασα τα λαστιχα που ηθελα και μετα βρηκα ενα βουλκανιζατερ που εκανε ζυγοσταθμιση και σε μοτοσυλέτες και του τα πηγα και μου τα περασε.....

δεν μπορει, καποιος θα εχει ζυγοσταθμιση για μηχανες κοντα σου... δεν θα σου παρει παραπανω απο 10-20€

desmond

Ρε είμαι στην Πύλο. Κωμόπολη 2500 κατοίκων.
Δες που είναι αυτό!
Πύλος Google Maps

Υπάρχει ένας μηχανικός για μηχανές, ο οποίος επίσης φτιάχνει και πουλάει ποδήλατα, αλυσοπρίονα, μηχανές γκαζόν κλπ.
Ωραίο είναι το παλικάρι, πολύ εξυπηρετικός και κάνει και καλά τη δουλειά του, αλλά από εξοπλισμό πάσχει και πράγματα τα οποία δεν τα γνωρίζει δεν τα αναλαμβάνει (πράγμα το οποίο πάει στα θετικά του).
Η καλαμάτα είναι στα 50 χιλιόμετρα(δρόμος για κλάματα) και εκεί μπορώ να βρώ ότι θέλω αλλά αν πάω εκεί, αγοράζω και τα λάστιχα απο εκεί.
Η μόνη ελπίδα είναι μήπως πάω σε ένα βουλκανιζατέρ αυτοκινήτων που έχω σταμπάρει (επίσης το μόνο στην περιοχή), αλλά είναι στοίχημα αν θα είναι καλιμπραρισμένος ο ζυγοσταθμιστής. Εδώ ο klab είχε πρόβλημα στο λαστιχά στην Πάτρα.

Η ερώτηση κρίσεως είναι: Χρειάζεται ειδικό ζυγοσταθμιστή για ρόδες από μηχανές ή είναι ο ίδιος που χρησιμοποιούν για τα αυτοκίνητα;
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

JAS

ειναι το ιδιο μηχανημα απλα παιρνει 1 προσθετο εξαρτημα για να συγκρατει τον τροχο + οτι σεταρετε διαφορετικα.....

desmond

ωραία, με έπεισες.
Θα πάω στην Καλαμάτα  O0
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

jokey

ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

desmond

Το ξέρεις ότι με ψήνεις τώρα ε?  :scratchchin:
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

Atanassio

Η DIY ζυγοστάθμιση όπως την περιγράφει το βίντεο που έβαλε ο jokey είναι πολύ εύκολη και πραγματικά λειτουργεί.
Την έκανα πρόσφατα στον μπροστινό μου τροχό στον οποίο, στην τελευταία αλλαγή ελαστικών από τον τελευταίο ιδιοκτήτη δεν είχε γίνει ζυγοστάθμιση, είχαν μείνει επάνω τα βαρίδια της προηγούμενης ζυγοστάθμισης από τα οποία τα μισά είχαν ξεκολήσει και επίσης τελευταία είχαν γίνει και 2 αλλαγές σαμπρέλας από φούιτ (όπως το λέτε και βόρειοι σύγτροφοι).  Όπως καταλαβαίνετε το ζύγισμα ήταν σκ@τ@.

Ξήλωσα όλα τα παλιά βαρίδια και με οδηγό αυτό το βίντεο έκανα ζυγοστάθμιση απλά και εύκολα και από εκει που από κάποια χλμ και πάνω οδηγούσα κάτι μεταξύ κομπρεσέρ και αφηνιασμένου ταύρου σε ροντέο τώρα πια ξανακαβαλάω αυτό που λένε τρένο!!!

Το μόνο πράγμα που πρέπει να θυμάσε είναι πως στην τοποθέτηση του ελαστικού, η κόκκινη ή κίτρινη βούλα που έχει στο προφίλ πρέπει να πέσει ακριβώς στην βαλβίδα.  Όλα τα άλλα γίνονται όπως στο βίντεο.

johnnybe

Μιας και λέμε για ζυγοσταθμίσεις...
Έχω ισιώσει την μπροστινή μου ζάντα,έβαλα καινούριο λάστιχο, ζυγοστάθμισα και πήρα την μπέμπα για βόλτα...Και έπαιζε το τιμόνι μεταξύ 80-100.
Ξανά ζυγοστάθμιση μπροστά (το μηχάνημα έδωσε να μπούνε βαρίδια σε άλλα σημεία). Και πάλι έπαιζε το τιμόνι στα 80-100. Πάω αλλού για ευθυγράμμιση. Τα ίδια.
Έκανε το ίδιο και με το προηγούμενο λάστιχο=δεν είναι στραβό το καινούριο λάστιχο.

Τι λέτε; Υπάρχει περίπτωση να είναι τα ρουλεμάν του τροχού παρμένα και με το βάλε βγάλε το άξονα άντε και λίγο ζόρι από το βάρος της μηχανής να αλλάζει το ζύγισμα της ρόδας; Ακούγεται λογικό αυτό;

Είναι αστείο ρε παιδιά...ευθυγραμμίζω, αλλά δεν ευθυγραμμίζω. Θα έλεγα ότι με δουλεύουν οι μαστόροι αλλά ήμουν μπροστά και στους δύο.

Headmaster

Θα ελεγα οτι πρεπει να πασ καρφι για ρουλεμαν φωναζει απο μονο του !!

johnnybe

Ευχαριστώ για τη συμβολή Headmaster, αυτό σκεφτόμουν και εγώ

souperdooper

Μολις εβαλα σημερα τα BT090. Ειναι η πρωτη φορα που της αλλαζω λαστιχα και τα προηγουμενα ηταν Dunlop τρεχα γυρευε ποια..

Η μηχανη εγινε μπαλαρινα!!  :D

Στριβει μονη της παιδια οχι αστεια.. Δε περιμενα τετοια διαφορα ειλικρινα.

Τα συνιστω ανεπιφυλακτα.
"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

desmond

DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

souperdooper

Βασικα ειμαι Αγγλια αλλα θα σου πω.

Το πισω το ειχα βρει μεταχειρισμενο στο ebay πριν κατι μηνες με 70 λιρες και το μπροστα καινουργιο με τοποθετηση και για τα δυο, αλλες 115.

Οποτε 185 λιρες δλδ 212 ευρω. Ελλαδα ποσο πανε με τοποθετηση κλπ?
"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

ΠΑΝΕΑΣ

Γύρω στα 230 νομίζω. Όταν είχα κοιτάξει για να βάλω λάστιχα, εκεί κοντά ήταν. Τελικά, όπως προείπα, ξαναέβαλα τα ΒΤ045 με 190?. Δεν υπήρχαν τα 090 στην Ελλάδα, από ότι μου είπε ο λαστιχάς μου...