Λάστιχα για cb 400!

Ξεκίνησε από megrez, Απριλίου 14, 2011, 06:51:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

theios

Και στα δικα μας μετα το 2000 το γυρισαν απ το εργοστασιο σε 120-160. περιμενω και το βροστινο 120αρι Μ3 να δω τι λενε σαν σετακι και μετα βλεποντας και κανωντας.. αν και πιο πολυ κλεινω στα 110-150! το κακο ειναι οτι βρισκεις δυσκολα σε μεταχειρησμενο απο πιστα σε αυτες τισ διαστασεις ενω στα 120-160 υπαρχουν αρκετα απο motard...

klab

Ναι αλλά άλλαξαν και τις ζάντες σε  φαρδύτερες στα νεότερα μοντέλα.
Ωραία θα ήταν 120 με 160 στο μάτι, κακά τα ψέματα.

theios

Ασε!! τα βλεπω και μου τρεχουν τα σαλια!

itom32

Μichelin Pilot Activ: 190euro
Dunlop Arrowmax : 190euro
Bridgeston BT45:190euro
Bridgeston BT90:240euro
Oλα με περαστικα και ζυγοσταθμιση.
Επειδη τα Michelin Pilot Activ τα γνωρισα,λεω να δοκιμασω τα Dunlop,αν και η εταιρια ελαστικων που θα μου τα περασει μου προτεινε τα ΒT45.Απο οσα εχω δει σε αυτο το τοπικ,δεν τα βλεπουμε και με καλο ματι τα BT45.Οπωτε μενουν τα Michelin και τα Dunlop.Ta ΒΤ90 τα θετω εκτως διοτι ο κορβανας ειναι μικρος.Τι λετε??Θα ηθελα το λαστιχο να μην ειναι μυτερο.Γνωριζει κανεις αν το Dunlop ειναι πιο κουρμπαριστο απο το Michelin?

klab

Σιγά μην βρεις διαφορά στα λάστιχα αυτά, το μόνο που ξεχωρίζει είναι το ΒΤ90.
Δεν βγαίνει και σε 140 το Dunlop......άστο καλύτερα.

itom32

Nαι Γιωργο,εχεις δικαιο,με βλεπω και παλι με pilot active,αλλα μαμα διαστασεις.

supernova

Πάντως εγω φοράω continental contiforce 110/70 κ 150/60 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, τα φοράω 3-4 χρόνια λόγο του ότι την μηχανή την κυκλοφορώ σχεδόν μόνο καλοκαίρι, κ όμως ακόμα κρατάνε, μολις ζεσταθούν λίγο είναι πολύ κομπλέ κ ας έχουν τραβήξει αρκετά ''λιωσιματάκια''.

snipereps

εγω αλλαξα μολις το πισω λαστιχο με continental road attack νομιζω το λενε, σε 150/70 και ειδα πολυ καλυτερη συμπεριφορα της μηχανης στο ταξιδι. ηταν βεβαια και λιωμενο το παλιο ισως να παιζει και αυτο το ρολο του αλλα δεν μου φανηκε ουτε καν βαρια μεσα στην πολη... σκεφτομαι να βαλω και 120/60 μπροστα οταν τα ξαναλλαξω μαζι πλεον... για καλυτερο κρατημα. θα δω...

souperdooper

Και γω οταν πρωτοεβαλα τα ΒΤ90 και τη πηρα τη μηχανη απο το συνεργειο, ειχε γινει αλλη μηχανη!
Παιδια μπαλαρινα οχι αστεια ε? εστριβε τοσο που επρεπε πλεον να εχω τα χερια σουπερ χαλαρα στις λαβες.. ενταξει μετα σιγα σιγα συνηθισα αλλα στην αρχη ηταν απολαυση.

Να συγκρινω με αλλα δε πρεπει γιατι ειχε πανω κατι Κοντι που ηταν 3ετιας. θα ηταν αδικο.

Παντως 3000χμ μετα ειναι ακομα σα καινουργια και με ζορικη οδηγηση.
Ακομα στρογγυλοτατα και ας ειναι μονογομα.

Παντως στην επομενη αλ΄λαγη θα βαλω κατι αλλο για να αρχισω να συγκρινω.
"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

itom32

Τελικα εβαλα τα Dunlop Arrowmax 110/70/17 και 140/70/17.Τζαμπα φοβωμουν οτι το πισω θα φενεται λεπτο και θα κανει την μηχανη να φενεται σαν παπακι.Φενεται ωραιοτατο και απο συμπεριφορα αισθανομαι οτι η ρηνουλα παταει πανω σε μ@λ@κο χαλι.Πολυ ωραια αισθηση.Τωρα απο στρηψιμο επιφυλασομαι για οταν βγω καμια βολτα στο χωριο.Παντως εχω αισθηση οτι η μηχανη χαμηλωσε στο πισω μερος σε σχεση με το 150/70/17 που φορουσα και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που κανουν το sf πιο ευκολοδηγητο και ευκινητο.
EDIT:ξεχασα να βαλω φωτο του λαστιχου,ειναι αυτο:

JAS

καλα ρε δεν ντρεπεσαι????? απο την Ιτεα που το συζητηγαμε ΤΩΡΑ τα αλλαξες???? εφαγες ολο το χειμωνα και τις βροχες με εκεινα τα πραγματα?!!!

itom32

Eλα μη τα παραλεμε,δεν ηταν πραματα,ηταν τα πολεμικα μου Pilot Activ παραγωγης 2005 με βαμενα τα αναγλυφα ασημι γραμματα στο χερι.αντε τωρα να κανω την ιδια δουλεια στα dunlop ::) Nαι το ξερω ειμαι για χοντρες μπουνιες.Και τωρα τα αλλαξα υπο την απειλη του Desmond.Θα μου τα τρυπουσε οταν βρησκομασταν στον επομενο καφε αν δεν τα ειχα αλλαξει,ετσι μου ειπε.Αλλιως ημουν ικανος να ερθω στην συναντηση στην λιμνη Πλαστηρα και να μου τα τρυπησετε ολοι μαζι,εκτως απο τα φασκελα  :-\

klab

Χαχαχαχααχχα καλοπάτητα Γιαννάκη.

itom32

Σ'ευχαριστω φιλαρακι  :-*

supernova

Με γειά τα καινούρια παπούτσια!!!  :beerchug: