Ανακατασκευή Aναρτήσεων

Ξεκίνησε από desmond, Φεβρουαρίου 19, 2011, 09:53:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

desmond

Λοιπόν όπως πολλοί ξέρετε, καιρό το ψάχνω να δώ τι θα κάνω με τις πίσω αναρτήσεις μου που αν αξιολογήσω ευγενικά την κατάστασή τους πλέον είναι "για τον π...."
Αφού λοιπόν έψαξα διάφορα (λόγω αυτού του ψαξίματος ο itom32 κατέληξε να φοράει ohlins) κατέληξα πως θα κάνω ανακατασκευή των αμορτισέρ και αλλαγή ελατηρίων σε hyperpro progressive.
Μετά από επικοινωνία με την κατασκευάστρια Hyperpro από την οποία τα αποτελέσματα postαρα εδώ http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=2494.0 αποφάσισα να πάρω τα ελατήρια που είναι για το version S '97 και όχι αυτά που είναι για το απλό '93. Για όσους δεν το ξέρουν ήδη έχω το version R '95.
Το χρώμα των ελατηρίων μεταξύ μωβ και μαύρο επιλέχτηκε μετά από στατιστική έρευνα  σε μαύρο γιατί το μωβ λεεί δεν πάει με το πορτοκαλι...

Χθες λοιπόν παρέλαβα αυτό

το οποίο γρήγορα έγινε έτσι

και μετά προς έκλπληξή μου, έτσι


Μα εγώ παρήγγειλα τα μαύρα...   :-\

Όπως και να έχει έκαναν πάνω από μήνα να έρθουν οπότε δεν μπαίνω στη διαδικασία αλλαγής τους.
Αύριο θα βρεθώ με itom να του καβατζώσω τα παλιά δικά του για να κυκλοφορώ μέχρι να φτιαχτούν τα δικά μου και από Δευτέρα πάω τα δικά μου για επισκευή. (Ευχαριστώ Γιάννη)

Και ρωτάω τώρα γνώμες.
Αξίζει η διαδικασία και τα λεφτά, να τα πάω για κόκκινη ηλεκτροστατική ή όχι;
Παίζει να επηρρεαστεί το ελατήριο;
Η εργοστασιακή βαφή δεν είναι καλύτερη από οποιαδήποτε ηλεκτροστατική;
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

xorhe

Πακέτο!!!
Ρώτα πρώτα για την βαφή πόσο θα σου πάρει.
Το ελατήριο δεν μπορεί να επηρεαστεί απο την βαφή καθώς οι δυνάμεις που ασκούν οι βαφές ειναι αμελητέες, αντίθετα αν δεν ειναι πολύ καλή η βαφή και λόγω του οτι στα ελατήρια έχουμε στρεβλώσεις θα ραγίσει η βαφή και θα ειναι άσχημο. Δεν μπορεί να γίνει κάτι πιο άσχημο θεωρώ.
Επίσης θεωρώ οτι μια καλή ηλεκτροστατική ειναι το ίδιο καλή με την εργοστασιακή.
Ελπίζω να βγάλεις άκρή...

klab

Κρίμα για το λάθος στο χρώμα.
Αν ήμουν στην θέση σου δεν θα την έβαφα, δεν χάλασε ο κόσμος να την αφήσεις όπως είναι.
Μάθε το κόστος και ρώτα αν θα κρατήσει γιατί όπως λέει και ο xorhe θα είναι χειρότερα αν σπάσει το χρώμα.
Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω.

itom32

Μη το κανεις με τιποτα.Σε αλλο τοπικ αναφερα οτι δουλευα σε εργοστασιο κατασκευης μεταλλικων επιπλων.Οταν θελαμε να αλλαξουμε χρωμα σε καποια παρτιδα,επεφτε γιαλοχαρταρισμα με γωνιακους τροχους στο παλιο χρωμα και μετα ξανα βαψιμο.(Οταν ο πελατης δεν τσιγκουνευοταν τα στελναμε για αμμοβολη).Σε πολλες περιπτωσεις οπου εμενε το παλιο χρωμα εστω και λιγο με το καινουριο ψησιμο δημιουργοταν σβωλοι,και φουσκες,τατανα δηλαδη.
Το ειπες μονος σου:Η εργοστασιακή βαφή είναι καλύτερη από οποιαδήποτε ηλεκτροστατικη.Μη κανεις πειραματα σε τσιλικο τζιτζι πραμα.
Μη το κανεις,κατα βαθος ξερω οτι ηθελες μωβ και οχι μαυρα,ισως το λαθος βγει σε καλο οταν θα τα δεις πανω στην Λιτσα τοποθετημενα.
Αντε με γειες  :beerchug:

desmond

Στή Λίτσα;;;; :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

Βρε εγώ τα ήθελα μωβ, αλλά με πείσανε ότι δεν πάει με το πορτοκαλί.
Δε θα κάνω τίποτα μάλλον με το χρώμα.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

itom32

Ναι ναι,Λιτσα απο το πορτοκαλιτσα...οι κουκλες μας εχουν ταυτοτητα...χε,χε,χε αντε move να της βαλουμε τα showa μου,τωρα που βγηκε και ο ηλιας.
.......Mετα απο κανα δυωρο:
Aλλαξαμε λοιπον τα showa του desmond,με τα showa που ειχα στα αποδυτηρια.Απο την μανια μας να τα αλλαξουμε δεν βγαλαμε καμοια φωτο.Η Λιτσα εντομεταξυ μου ερηξε κι ενα δαγκωμα στον αριστερο αντιχειρα καθως της εβγαζα την αριστερη καλτσα :o ,η οποια αρνιοταν να βγει αλλα τελικα την καταφεραμε.Για περισσοτερες λεπτομερειες οταν θα μπει ο desmond.
Y.Γ:Αυτες οι κουκλες τι λυσσαρες που ειναι,το ιδιο μου εκανε η δικια μου οταν της αλλαζα την δεξια καλτσα... :tongue2:

desmond

Αχ μή μου τη λές Λίτσα να χαρείς.
Δεν της αρέσουν τα υποκοριστικά  ::)
Πορτοκαλίτσα μου κάθεται πολύ καλύτερα  :)

Λοιπόν φίλε να σου πώ πως τα αμορτισέρ σου έχουν πολύ ψωμί ακόμα.
Η διαφορά που είδα σε σχέση με τα δικά μου είναι τρομερή και τραγική ταυτόχρονα!!!

  • Κατ αρχήν σε λακούβες-βουναλάκια (τις κυνηγούσα στο δρόμο) συμπεριφέρεται πολύ καλά. Δεν χρειάζεται πλέον να προετοιμάζομαι και να βάζω βάρος στα πόδια για να μήν την φάει η μέση μου :D
  • Σε ξεκινήματα στο φανάρι είχα την εντύπωση πλέον πως έχασε το cb σε δύναμη και δεν ανεβάζει γρήγορα στροφές. Στην πραγματικότητα απλά η κίνηση του κινητήρα μεταφράζεται όχι μόνο σε κίνηση του τροχού αλλά και σε κίνηση της μηχανής στο δρόμο. Που σημαίνει ότι με τα δικά μου έκανα λίγο εώς αρκετό burnout χωρίς να το καταλαβαίνω. :beerchug:
  • Στις στροφές πλέον δεν χρειάζεται να ελέγχω τόσο πολύ το βάρος μου και το γκάζι, γιατί πλέον ο τροχός πίσω πιάνει(με τι απλά πράγματα είναι ευχαριστημένος ο κόσμος ε; ) και δεν πετάει κωλο. Μου δίνει πολύ περισσότερη αυτοπεποίθηση στο να στρίψω, και αυτό μέσα στην πόλη. Πού να βγώ και εκτός.
  • Τελευταίο και σπουδαιότερο όλων. Το φρενάρισμα!
    Ε, άλλη μηχανή ρε παιδί μου. Για να κάνω τσαλίμια πλέον φρενάροντας πρέπει να το ζορίσω. Σταματάω πολύ πιο γρήγορα και απότομα(μακάρι να μην χρειαστεί ποτέ). Φρενάρω επάνω σε στροφή ενώ έχω κλίση, χωρίς να πιστεύει το άλλο ρεύμα πως πηγαίνω με 200 και θα πέσω πάνω του(Η εν λόγω δοκιμή έγινε στην αριστερή καμπή της Κ.Καραμανλή-παλιά Νέα Εγνατία- πηγαίνοντας ανατολικά στο ύψος του παλιού 424, όπου προχτές ένα παπάκι που ήταν σταματημένο στο φανάρι για να στρίψει αριστερά, νόμιζε ότι θα πέσω πάνω του βλέποντας να κάνω τσαλίμια φρενάροντας και μετακινήθηκε μακρυά από το κέντρο του δρόμου ;D), και γενικά είναι ωραία να έχεις πίσω φρένο τελικά.   :yoohoo:

Να ξανατονίσω πως όλες αυτές τις διαφορές τις είδα αλλάζοντας τις δικές μου πεθαμένες αναρτήσεις showa με αυτές που έβγαλε ο itom32 για να βάλει τα ohlins. Δεδομένου του γεγονότος ότι απο αυτές τις αναρτήσεις Γιάννη είδες τρελή διαφορά με τα καινούρια ohlins πλέον δεν ξέρω τι να περιμένω όταν βάλω τα δικά μου πλέον επισκευασμένα showa με τα καινούρια μωβ-hyperpro ελατήρια!!!

Ναι λοιπόν, δεν τα κάνω τίποτα με το χρώμα. Θα τα αφήσω μωβ και ας λένε φίλοι και γνωστοί ότι θέλουν!
Αύριο τα πάω για επισκευή. Μόνο να μή βρέχει :-\
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

itom32

Τερμα σε αυτην την μηχανη η αναρτηση ειναι το Aκαι το Ω.Θα εχεις 1000 τα εκατο βελιωση,στην σημπεριφορα δεδομενου οτι εχεις αλλαξει και τα μπροστα ελατηρια ενω εγω με εκεινα.... :sleep2:
To oνομα Λιτσα οντως ακουγεται σαν ονομα μοδιστρας,αλλα προσεξε πως δενει.Mε οποιο μηχανικο ή τες πα σχετικο με CB,εχω μιλησει ,μου ελεγε οτι ενας καλοσυντηρημενος κινητηρας CB,δουλευει/ακουγεται/''κενταει'' σαν ραπτομηχανη...χα,χα...αρα μοδιστρα,αρα Λιτσα...αλλα νταξ για σενα ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΤΣΑ

desmond

A ναι, αυτό το ξέχασα.
Τα μπροστινά μου φάνηκαν πλέον μαλακά... :yelrotflmao: :yelrotflmao:

Και ναί, ξέρω μια μοδίστρα που τη λένε Λίτσα :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

desmond

Η απάντηση στο γιατί μου στείλανε τα μώβ ήρθε σήμερα και λέει:

ΠαράθεσηΚαλημέρα σας,

Δυστυχώς μας στείλανε μωβ διότι τα μαύρα δεν ήταν ετοιμοπαράδοτα.

Ευχαριστούμε εκ' των προτέρων για την κατανόηση.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία η απορία σας είμαστε πάντα στην διάθεση σας.

Ευχαριστώ

Τώρα εγώ σαν αφελής Έλληνας πελάτης, λέω,
Δεν έπρεπε να με ενημερώσουν;

Και να ξεκαθαρίσω ότι δεν με πειράζει τόσο το χρώμα όσο με πειράζει το γεγονός ότι άλλο παρήγγειλα και άλλο ήρθε, και πλέον δε μου αρέσει και η αντιμετώπιση που λαμβάνω.
Δεν θα έπρεπε να ευχαριστεί εκ των προτέρων αλλά εκ των υστέρων γιατί με έχει φέρει προ τετελεσμένου γεγονότος. Εγώ πλήρωσα εκ των προτέρων το ποσό ολόκληρο και περίμενα ένα μήνα να μου έρθουν, δεν με ενημερώνουν ότι αυτό που παρήγγειλα δεν υπάρχει και εκ των υστέρων δεν μου προτείνουν καν την εναλλακτική να μπώ στη διαδικασία της επιστροφής ή της αλλαγής.
Με συγχωρείτε ρε παιδιά αλλά πέστε μου, έχω άδικο;

Παρεπιπτόντως, στη Θεσσαλονίκη είναι τα πάντα μούσκεμα και παρ'ολο που έχει σταματήσει τώρα να βρέχει δεν τολμάω να πάω με τη μηχανή μέχρι τη Σίνδο για την επισκευή των αμορτισέρ. Θα γίνω κάτι μεταξύ πάπιας(μούσκεμα) και γουρουνιού από το λασπόλουτρο.
Εν αναμονή λοιπόν...
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

xorhe

Υπομονή φίλε μου, η αλήθεια ειναι οτι και λίγα λες, εγω θα ήμουν εντελώς έξω φρενών.
Δυστυχως οι επαγγελματίες σπανίζουν και εντός συνόρων και εκτος. Σίγουρα έπρεπε πάντως να σε ενημερώσουν απο πρίν απλά αν σου έλεγε οτι δεν εχει ετοιμοπαράδωτο τωρα και θα σου στείλει αλλο, ισως να του έλεγες οτι δεν το θέλεις.
Οπότε για να μην χάσουμε τα φράγγα στείλε του μωρέ οτι να ειναι αφου τα λευτά τα πήραμε...
Εξω απο την αισθητική πάντως εσυ επένδυσες στην ασφάλεια σου και σου έυχομαι καλές βόλτες απροβλημάτιστες!!!

freethan

Παιδιά, καλορίζικες οι αναρτήσεις. Πραγματικά μεταμορφώνουν το μοτόρι.

johnnybe

Καλορίζικα, καλοφόρετα και καλές βόλτες...
άσε, και εγώ έχω πληρώσει ένα δερμάτινο στο moto-in.de από το Νοέμβριο και ακόμη περμένω να παραλάβουν από τη Revit...μη ανοίξουμε κουβέντα τώρα για αυτό το θέμα...πλ΄'εον αποφάσισα να πληρών μόνο με PayPal και να πάνε να γ@μηθούν.
Τεσπά, ενδιαφέρομαι και εγω για ελατήρια, μπροστινά όμως. Μπορείς να μου πεις πόσο πλήρωσες μεταφορικά και τελωνείο;

snipereps

Mεγειες!!!!!!!!!!!! καλοταξιδες. Πωπωωω πραγματικα αυτες η μαλαγανιες των εμπορων ειναι πολυ σπαστικιες. Εγω παντως οσες φορες και να μου εχει τυχει κατι τετοιο το γυρισα πισω. ακομα και στην αμερικη. ετσι θελουν, αλλα εσενα μαλλον σαρεσε το μωβακι  ;) ;) ;)

itom32

Κλειτο,εγω για τα μπροστινα ελεγα να βαλω ή hyperpro ή WP.Tωρα που σε αντιμετωπισαν ετσι,η ζυγαρια γερνει κατα πολυ υπερ των WP,τα οποια λεω να τα παρω απο το e-moto.Θα τα εχω σε μια μερα με αντικαταβολη.Ντροπη τους παντως,ευτυχως που αυτο που πραγματικα ηθελες ηταν το μωβ.Αλλα αυτο δεν ελαφρενει καθολου το φερσιμο τους. :puke: