Ανακατασκευή Aναρτήσεων

Ξεκίνησε από desmond, Φεβρουαρίου 19, 2011, 09:53:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

akaposto

Παράθεση από: itom32 στις Σεπτεμβρίου 04, 2011, 12:48:00 ΜΜ

Και αυτο που λεει οτι ειναι αρκετα επικινδυνη εργασια

ναι...αλλά είναι αμερικάνος

Στα σακουλάκια με τα φυστίκια αιγίνης τους γράφουν να μην τρώνε το τσόφλι...


*Όσο για το βίντεο ναι,καμία σχέση με ηλεκτροστατική.Το έβαλα γιατί το αποτέλεσμα είναι ...  :abeye-popping:
<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

snipereps

Ωραια βιντεακια! ευκολο φαινετε!  ;)

desmond

Σε επικίνδυνα μονοπάτια μπαίνεις Γιάννη.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Όταν ανέβω πάνω με το καλό θα θέλω να δώ από κοντά την πατέντα, κανόνισε!
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

itom32

Ελα ρε συ,δεν ειναι τοσο επικινδυνο,εχει δικιο ο Akaposto,τα αμερικανακια τα παραλενε.Εξ αλλου δεν θα το κανω μονος.Η ιδεα για την κατασκευη ηταν του Αmmo77.Aν παω να κανω κατι λαθος θα εχω τον Αντωνη βοηθο να μου την πει. :hug:
Αντωνη για πε μου.Εστω οτι καταφεραμε να μαζεψουμε το ελατηριο.

Εχεις ιδεα πως ξεβιδωνει το εμβολο στα Showa ??
Aπο αυτο το βιντεακι ενα καταλαβα,εκει προς το τελος.Οτι βιδωνει,ξεβιδωνει:  http://www.youtube.com/watch?v=v4MUNJcKBzA&feature=related

itom32

Ή ειναι τοσο απλο και σε μας?: http://www.revalvedtv.com/instructionalvideos/showaspring.html
Παντως ψαξε ψαξε βρηκα καποιες οδηγειες για αποσυναρμολογιση και αρμολογιση αναρτησεων Showa:
http://www.mx-tech.com/downloads/Showa_shock.pdf
Tωρα θα αναρωτηθει καποιος,τι καθεσαι και ψαχνεις.Ειμαι περιεργος,αν καποιος διαπιστωσει οτι τα αμορτησερ του εχουν ακομη ψωμια και απλως θελει να φρεσκαρει ή να αλλαξει χρωμα στα ελατηρια ή ακομη και να τοποθετησει καινουρια,αν γινεται να φτιαξει μονος την δουλεια.Λεω τωρα... :scratchchin: Οταν ξεκινησω θα βαλω και φωτο απο τα διαφορα σταδια,της εργασιας,να μην μηνουμε μονο στα μανουαλ.

ammo77

Γιαννάρα όλα θα γίνουν μην σε στενοχωρεί τίποτα!
ʼργησα να σου απαντήσω αλλά θα σου πώ πως δεν είναι δύσκολο να κάνουμε μια πατεντούλα,
άσε που τώρα που είδα το βιντεάκι με την αντικατάσταση του ShOWA ελατηρίου νομίζω πως κι εμάς με ροδέλα ασφαλείας είναι τα ελατήρια και δεν έχω εδώ την μηχανή να σου το επιβεβαιώσω! Το άλλο καλό είναι πως ίσος να μην μας χρειαστεί ούτε καν εργαλείο συσπείρωσης! Θα της ρίξω μια ματια την Παρασκευή απο κοντά.
Η δυσκολία είναι στα αυτοκίνητα που έχουν μεγάλο μήκος τα ελατήρια λόγο μεγαλύτερου βάρους!
Ελπίζω μέχρι το Σάββατο που θα βρεθούμε να έχω κάνει κάτι, θα έχουμε και πολύ χρόνο το ΣΚ να τα πούμε ;) ;D
κοίτα να έχεις έτοιμο το μοτόρι την Παρασκευή,θα περάσω να οργανωθούμε για την διαδρομή του Σαββάτου και γενικός για όλο το ταξίδι!
:yoohoo: :yoohoo:

itom32

Oκ,θα ειμαι πανετοιμος.Τωρα βρηκα και αλλο χρησιμο PDF με πληροφοριες για service αναρτησης:
http://idriders.com/proflex/files/shock%20service.pdf

ammo77

Λοιπόν Γιαννάρα σου έχω έτοιμο το εργαλείο!
Αλλά ας τα πάρουμε απο την αρχή τα πράγματα,
δεν βρήκα τα καλύτερα υλικά που θα μπορούσα, αλλά με αυτά που βρήκα σε κάποια συρτάρια της δουλειάς μου νομίζω πως έγινε αρκετά καλή δουλειά και θα το δίξει και η τελική δοκιμή!
Αρχηκά βρήκα δυο (2) κομμάτια λάμας κολλημένα σε μορφή 'τάφ'  (εδώ το έχω κάνει 3 μομμάτια),


ηταν καλά κολλημένα και έκρινα πως θα μου κάνουν για οδηγοί
έτσι λοιπόν πέρνω το σιδεροπρίονο και το κάνω τάσσερα (4) κομμάτια

με τις τρύπες που ήδη υπήρχαν καθορίστηκε το κάθε κομμάτι,

την επόμενη μέρα (αφού είχα προμηθευτεί μία ντίζα 14mm ενώς μέτρου) έκοψα την ντίζα στην μέση
και τώρα είχα έτοιμες τις βίδες που θα συγκρατούσαν τους οδηγούς! Δύο ντίζες των 50 cm.


Επόμενη κίνηση να κολλήσω τους γάντζους που θα κρατάν τα ελατήρια, ανοίγω πάλι τα μαγικά συρτάρια  ;D και βρήσκω :o μία βέργα σε σχήμα ([)  :yoohoo:  
Κόβω 4 κομάτια και πέρνουν φωτιά τα σήδερα με την ηλεκτροκόλληση,
το αποτέλεσμα!



Απολογισμός:
1) Λίγο ψάξιμο στα μαγικά συρτάρια της υπηρεσίας.
2) Αρκετή ώρα (ώρες) με σιδ/να, λίμες, ηλεκ/σεις.
3) 4 ευρώ η ντίζα, 1 ευρώ παξιμάδια και ροδέλες (8+8)  >:( γαμ&*^% πάλι σε έξοδα μπήκα ;D ;D ;D

klab

Καλά Αντουάν έγραψες λέμε, τι έφτιαξε το κομμάτι :)

point zero

Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

itom32

 :yoohoo:Αψογος καρντασι.Δεν ανηγουμε κανα μηχανουργειο λεω εγω... :beerchug: :beerchug:
Αυριο σε περιμενω απ'το σπιτι να ξεπατωσουμε τα version s showa μου.
Εdit:Που να παρει... το Pracktiker δεν εχει το χρωμα για κινητηρες που Θελω ωστε να βαψω τα ελατηρια.<<τι κανω τωρα??

itom32

Παρεα με τον Αμμο77 και βουρ στο ψητο.Aντωνη ξες,δεν χρειαζεται να σε ευχαρισρησω για τον συμπιεστη ελατηριων.
1oν μετραμε την αποσταση του ελατηριου απο την μια ακρη ως την αλλη,τα δικα μου ειχαν αποσταση 20cm.Ωστε να θυμoμαστε την προηγουμενη ρυθμιση προφορτησης
2ον, με το εργαλειο ρυθμισης της προφορτησης αυτο:

χαλαρωνουμε το δαχτυλιδι ρυθμηστη αριστεροστροφα,ωστε να χαλαρωσει οσο γινεται το ελατηριο.
3ον βημα μαγγωνουμε με τους γαντζους το ελατηριο.Κατοπιν σφιγγοντας τα παξιμαδια αρχιζει το ελατηριο να σημπιεζεται:

4ον βημα.Αφαιρουμε με προσοχη την μεγαλη ροδελα ασφαλειας που βρησκεται στο κατω μερος της αναρτησης.Προσεχουμε να μην πληγωσουμε το κονικο καουτσουκ που υπαρχει εκει:

5ον βημα:Αφου χαλαρωσουμε τα παξιμαδια της DΙΥ κατασκευης μας βγαζουμε τους γαντζους και εχουμε το ελατηριακι στο χερι ετοιμο για βαψιμο

Τωρα δεν προλαβαινω να το βαψω γιατι πρεπει να ξεκινησω για την Ιτεα.Η συνεχεια μετα την εκδρομη,απο βδομαδα.

snipereps


point zero

Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

J053F

Τέλος του μήνα έχω κανονίσει να κάνω κι εγώ ανάλογη ενέργεια.

Η πίσω ανάρτησή μου έχει πλέον γίνει απελπιστικά μαλακή με αποτέλεσμα να τερματίζει πολύ εύκολα με 2 άτομα, αλλά ακόμα και με 1 σε μεγάλες ανωμαλίες του οδοστρώματος.
Θέλω να πιστεύω πως μια που περιορίζομαι σε χρήση εντός πόλης, δε θα χρειαστεί να αλλάξω και ελαττήρια.

Λόγω μη διαθέσιμου απαραίτητου εξοπλισμού, know-how και χρόνου, θα το αναθέσω στο συνεργείο που μου προσέχει τη μηχανή.

Περισσότερα προσεχώς.
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)