Πλαϊνές τσάντες

Ξεκίνησε από johnnybe, Φεβρουαρίου 02, 2011, 03:10:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ANESTIS

Παιδια χιλια ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας.... με λιγα λογια πρεπει να παρω τηλ στα κεντρικα της τραπεζας να μου δωσουν το νουμερο.... σχετικα με το οτι μου κλειδωσε την καρτα στο λογαριασμο της paypal μετα τις 3 προσπαθειες θα μου τον ξεκλειδωσει μετα απο καποιες μερες η θα εχω κιαλλα τραβηγματα????
Σχετικα με την αγορα των τσαντων ακομα ταλαιπορουμαι, ασε που εχω και μια τεραστια απορια.... εριξα την παραγκελια χτες το μεσημερι.... μου ηρθε μνμ επιβεβαιωσης στο email μου αλλα απο οτι ειδα σημερα στο λογαριασμο μου δν μου εχει τραβηξει λεφτα.... αυτο ειναι καλο η κακο???
Ρε johnny εσυ που ξερεις απο αυτα πρωτα σου τραβηξαν τα λεφτα και μετα σου στηλαν της βαλιτσες η πρωτα σου στηλαν τις βαλιτσες και μετα πηραν τα λεφτα???
Υπαρχει καπου μεσα στο site τους κινηση του εμπορευματος?????
Ξερω οτι ακουγονται βλακοδες οι ερωτησεις μου αλλα ειναι πρωτη φορα που επιχειρω αγορα απο ιντερνετ και πραγματικα εχουν σπασει τα νευρα μου......

johnnybe

Anestis,
καταρχήν, η κάρτα κλείδωσε επειδή το Paypal προσπαθούσε να επιβεβαιώσει ότι η κάρτα ανήκει σε εσένα (και έιχε λάθος κωδικό άρα στην κλέιδωσε);
Ναι, αν πάρεις στα κεντρικα της τραπεζας θα σου δώσουν τον κωδικό. Ρώτα και για το κλείδωμα, αν είναι κάτι απλό θα στην ξεκλειδώσουν εκέινη την ώρα αλλιώς θα σου κάνουν επανέκδοση.
Η Louis θα σε χρεώσει τη μέρα που θα παραλάβει το κούριερ από την εταιρεία το πακέτο. Όχι νωρίτερα!
Το e-mail που σου έστειλαν είναι ένα μήνυμα που γράφει ότι η παραγγελία καταχωρήθηκε στο μητρώο του καταστήματος. Κάτι σαν αυτό δεν έλαβες;

Many thanks for your order. This acknowledgement is to notify you
that we have received your order, but does not constitute an acceptance of the
order. The contract of sale between you and us does not come into being until
the goods are despatched to you.
Your order is subject to our Standard Terms and Conditions and you
have a right of return, which is free of charge and is documented in the
Standard Terms of Conditions.



Your order is as follows:


Product   Description                            Quan     Unit         Total
                                                t.
                                                         Price        Price
--------------------------------------------------------------------------------
10025363  MOTO-DETAIL PREMIUM UNIVERSAL LUGGAGE    1     69.95 EUR     69.95 EUR
         SYSTEM

--------------------------------------------------------------------------------
Shipping costs:                                                        14.95 EUR
--------------------------------------------------------------------------------
Total amount:                                                          84.90 EUR

Αυτό δεν πάει να πει ότι έκαναν αποστολή. Απλώς ότι λαβανε την παραγγελία.
Θα ακολουθήσει άλλο e-mail που θα σε ενημερώνει ότι η παραγγελία απεστάλει. Σε εμένα ήταν στα γερμανικά αλλά είχε κάτω κάτω ένα link που με παράπεμπε στο site του courier. Εκεί είχα ενημέρωση για την εξέλιξη της αποστολής. Και το προφιλ σου στο Louis αν δεν κάνω λάθος διαθέτει ανάλογη πληροφόρηση στην ενότητα    »Order tracking. 
Λογικά,αν έκανες την παραγγελία χθες σε καμιά βδομάδα το πακέτο θα είναι σπίτι σου. Εγώ το παράγγειλα 25/01 και 1/02 το είχα.
Τώρα, αν είσα άτυχος και το προϊόν είναι εκτός Stock πχ γιατι εξαντλήθηκε θα σε ειδοποιήσουν πάλι με email.

Ότι άλλο θες ρώτα, γι' αυτό είμαστε 'δω

desmond

Ανέστη, ακολούθα τις οδηγίες του johnybe σχετικά με την τράπεζα, την κάρτα και τον κωδικό.
Όσον αφορά το αν θα σου τραβήξει λεφτά υπάρχουν 3 περιπτώσεις που έχω συναντήσει μέχρι τώρα.
Σε καμμία από τις τρεις δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Περίπτωση 1. Γίνεται η χρέωση άμεσα και τα χρήματα αφαιρούνται από το υπόλοιπο της κάρτας.(λογικό και αναμενόμενο)
Περίπτωση 2. Γίνεται προέγκριση του ποσού(οτι δηλαδή υπάρχει) και αυτό δεσμεύεται. Φαίνεται στο Λογιστικό Υπόλοιπο και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις γιατί είναι δεσμευμένο.(επίσης λογικό)
Περίπτωση 3. Σου έρχονται τα πράγματα κανονικά και απλά κάποια στιγμή γίνεται η χρέωση όπως στην πρώτη περίπτωση. Αυτό μου συνέβει με αγορά από ένα αγγλικό site. Ηρθαν τα πράγματα και η χρέωση έγινε μετά από 10 μέρες. (για να λέμε και την αλήθεια, στο μεταξύ μπήκα στον πειρασμό να αδειάσω την κάρτα >:D >:D) Μπορεί να άργησαν να κάνουν τη χρεωση ή να πήραν προέγκριση από τη δική τους τράπεζα και να μή φάνηκε στη δικιά μου. Δεν ξέρω τί ακριβώς.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

ANESTIS

παιδια ακομα τπτ με τις βαλιτσες.... johnny λες να στηλω κανα email αν δν υπαρξει τπτ νεοτερο και αυριο??

johnnybe


johnnybe

Καλησπέρα παίδες,
Anestis απάντησαν;

MIKEGOUD

Επειδή και εγώ παρήγγειλα από Louis είναι γενικά λίγο περίεργοι. Τα λεφτά μου τα πήραν κατευθείαν (paypal) ΑΛΛΑ το πακέτο μου το έστειλαν με DHL τη Δευτέρα (μετά από μια εβδομάδα δηλαδή). Γενικά ζήτα τους ότι πληροφόρια θες και θα σου απαντήσουν.

ANESTIS

Δευτερα μεσημερι μου στηλανε μνμ οτι δν μπορουσανε να τραβηξουν λεφτα απο τον λογαριασμο μου.... να επικοινωνησω μαζι τους....
Τελικα την ημερα της παραγγελιας ειχε γινει μ@κ@κια και αντι για 84.90 ειχα στον λογαριασμο 84.82... τους εστηλα μνμ να δουν ποτε δοκιμασαν να κανουν τη συναλλαγη και να μου πουνε να δω τι εγινε και τελικα την τριτη μου στηλαν μνμ και μου ειπαν οτι καταφεραν να κανουν τη συναλλαγη και οτι την επομενη θα μου τα στελνανε..... απ οτι ειδα τα λεφτα οντος λειπουν απο το λογαριασμο και εχουν φυγει στο site τους οποτε περιμενω με αγωνια να δω τι θα  γινει.....

MIKEGOUD

εγώ παρήγγειλα κάτι μπότες, προστατευτικά για γόνατα και ένα για τον τοίχο... Περιμένω πως και πως τώρα ελπίζω σε καμιά εβδομάδα να μου έρθουν. :popcorn: :popcorn:

ANESTIS

παιδες εχω νεα... 8 το πρωι μου στηλαν μνμ οτι καναν την αποστολη του πακετου :yoohoo:
ποσες μερες να υπολογιζω περιπου για την παραλαβη ???

johnnybe


ANESTIS

Επιτέλους μετά απο πολεεεεεεεες μέρες έχω ίντερνετ...
Σχετικά με τις βαλίτσες ήρθαν κανονικά στις 7 εργάσιμες μέρες και μπορώ να πώ ότι τα λεφτά τους τα αξίζουν σαν κατασκευή! Το μόνο κακό είναι ότι πρέπει να δώ πώς θα τις ταιριάξω πάνω στην καλή μου.... η αλήθεια είναι οτι μπορεί να δεθεί η βάση στόν κώλο της μηχανής και να μείνει η θέση του συνοδηγού ελεύθερη... αλλα το πρόβλημα είναι οτι στη μηχανή φοράω τα μαμά φλασάκια της και επειδή προεξέχουν πολύ δν μπορώ να δεσω τις βαλίτσες τέρμα πίσω.....
Απο την άλλη πάλι άν δέσω τις βαλίτσες στη θέση του συνοδηγού, οι πλαϊνές βρίσκουν πάνω στις αναρτήσεις μου (και δν ξέρω μήπως τις ξύνει και μου κάνει ζημιά) :scratchchin:

freethan

Ναι ρε γμωτο... αυτό είναι το κλασικό πρόβλημα με σαμάρια και CB. Το παθαίνω και εγώ. Τελικά, κοιτάω να τα περάσω μπροστά απο τα πίσω φλας, προσπαθώντας να τα λυγίσω όσο το δυνατόν λιγότερο προς τα πίσω ή/και κάτω. Φυσικά με την σχάρα, είναι ήδη κατεβασμένα προς τα κάτω κάποιες μοίρες... :/

Καλορίζικα πάντως  :beerchug:

johnnybe

Anestis,
Για να μην γίνουν γρατσουνιές ή χαλάσει χρώμα μπορείς να πάρεις ένα αφρώδες εύκαμπτο στρωματάκι από αυτά που κάνουν γιόγκα ή από τα πιο απλά τα αντιολισθητικά για το μπάνιο (όχι camping είναι σκληρό, δεν κάνει). Κόψε ένα κομμάτι προσαρμοσμένο στις ανάγκες σου και τοποθέτησε το στη μηχανή κάτω από τις τσάντες. Ούτε οι τσάντες θα γλιστράνε, ούτε ζημιά θα κάνεις :)  
Αν όλο αυτό σου φαίνεται υπερβολή, απλώς βάλε μια πετσέτα.

ANESTIS

johnny ευχαριστώ για την πληροφορία αλλα το θέμα γρατζουνιάς αυτή τη στιγμή είναι το τελευταίο που με απασχολεί μιας και το χρώμα είναι ήδη ταλαιπωριμένο...
Το πρόβλημά μου είναι πώς θα τις βολέψω ώστε να μν σκηστούνοι βαλίτσες απο την τριβή με τις αναρτήσεις.... Δν θέλω να αλλάξω φλάς με μικρότερα γιατί με τους φονιάδες που κυκλοφορούν δν θα νιώθω και πολύ ασφαλής :-\