Γενικό συμάζεμμα!!!

Ξεκίνησε από xorhe, Ιανουαρίου 29, 2011, 11:25:43 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

xorhe

Ξεκινάω ενα θέμα με το γενικό συμάζεμμα της μηχανής μου με δυο βασικούς σκοπούς.

Να με βοηθήσετε σε τυχόν σημεία που θα χρειαστώ κάποια βοήθεια ή απλά εκφράζοντας την άποψη σας στα στάδια εργασιών.

Να τολμήσουν και άλλοι να επέμβουν στις μηχανές τους καθώς μπορούμε να κερδίσουμε αρκετά χρήματα απο την συντήρηση, επισκευή και καλοπισμό!!!

Αρχίζει λοιπόν η διάλυση!!!





Δέν μπορώ να ξεβιδώσω το παξιμάδι του γραναζιού της αλυσιδας, μάλλον επρεπε να το κάνω ενώ ήταν ακόμα η ρόδα επάνω?










Χρειάζετε αρκετή δουλίτσα για να έρθει σε μια γραμμή η καλή μου αλλά σιγα σιγά ολα θα γίνουν.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις παρεμβάσεις σας...




itom32

 :abeye-popping:Πω,πω μαγκα μουυυυυυ,γουσταρω εγχειρημα...καλη δυναμη και καλη επιτυχια.Εδω θα ειμαστε αν μπορουμε να βοηθησουμε. :beerchug: :beerchug:
Y.Γ: Θελω κι εγω ενα τετοιο χωρο....ζηλευω....Μπραβο xorhe εισαι οργανομενος.Για το παξιμαδι που λες μαλλον θα θελει σταυρο για να ανοιξει.Το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω με τον αξονα του μπροστινου πιρουνιου.Μολις καταλαβα οτι με το πολυγωνο θα χαλουσα το παξιμαδι πηγα σε λαστιχα και το ανοιξαμε με σταυρο διοτι σταυρο δεν ειχα.

point zero

καλη συνεχεια , οτι χρειαστεις εδω ειμαστε ...

Το γραναζι  επρεπε  να το λυσεις οσο  ηταν επανω  η ροδα ...  βαλε πρωτη και λυσε το ριχνοντας  του μια αποτομη ..αν παραυτα δεν λυνει με τιποτα  , τοτε βαλε  παλι επανω τον τροχο και με πατημενο πισω  φρενο λύσε το ..

μαλλον εχει φαει πολυ βροχη η μηχανη ...υπομονη και διαθεση να εχεις και ολα θα γινουν οπως και καινουργια ...
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

klab

Jesus Christ  :abeye-popping: το έκανε φέτες, ωραίος σε βλέπω να το κάνεις καινούργιο με τέτοια όρεξη.
Ευκαιρία είναι να σενιάρεις το πλαίσιο ένα τρίψιμο και βαψιματάκι είναι ότι καλύτερο, έχει και αρκετά σημεία που έχουν σκουριές οπότε και σε αυτά το ίδιο να κάνεις.
Αχ να είχαμε και εμείς μία αποθηκούλα..... :-\

freethan

Γμάτη έκπληξη αυτό το ποστ με το που το άνοιξα... Μπράβο xorhe, παρακολουθούμε με πολύ ενδιαφέρον.
Σιγά σιγά η κούκλα απο ταλαιπωρημένη θα βγει καινούργια.

xorhe

Την πολυτέλεια του χώρου την έχω ναι φίλοι μου, ειναι ένα απο τα θετικά που έχεις οταν επιλέγεις να ζεις εκτός πόλης (έχει και μειονεκτήματα όμως...). Ο χώρος χρησημοποιείτε για προσωπικό συνεργείο καθώς έχω την λόξα μου με τα εργαλεία, όπου όμως κοστίζει!!!

Αφου ξεκαθάρησα το ηλεκτρικό κύκλωμα και σημάδεψα οτι έπρεπε, έλυσα την πλεξούδα καθώς το πιο μεγάλο πρόβλημα το έχει το μηχανάκι μπροστά.


Κατάφερα να λύσω το παξιμάδι του γραναζιού της αλυσίδας και έβγαλα φιλτροκούτι και καρμπυρατέρ για καθάρισμα επιμέρους.




Τώρα έχω αρκετά πιο ξεκάθαρο τον σκελετό μπροστά μου και το μόνο που στην ουσία δεν έχει βγει ειναι το μοτέρ, το οποίο δεν θα το βγάλω, θα ειναι το μόνο πράγμα που θα ειναι βιδωμένο στον σκελετό.





Τα εύκολα τελείωσαν, απο αυριο ολα τα δύσκολα μαζεμένα αλλά ολα θα μπούν με την σειρά στην γραμμή τους.
Τα υλικά που θα χρειαστώ τα αγόρασα και κόστισαν για όποιον ενδιαφέρετε 100 Ευρώ, με 100 Ευρώ θα κάνω αυτό που βλέπετε μηχανή!!! Ακούτε!!! :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo:

klab

Πω πω καλό κουράγιο πάντως έχεις αρκετή δουλειά.
Εμείς μαζί σου, θα περιμένουμε την πρόοδο.

snipereps

Eχω παρακολουθησει πολλα αντιστοιχα προτζεκτ απο εξωτερικο αλλα μες το σπιτι μας...  ;D ;D δεν το περιμενα!!! :yoohoo: Μπραβο φιλε. Καλο κουραγιο και καλη διασκεδαση!

xorhe

Ευχαριστώ για τις ευχές σας και θα ήθελα την άποψη σας για πίσω αναρτήσεις. Οι πίσω αναρτήσεις μου εχουν πεθάνει και πρέπει να τις αλλάξω. Ψάχνω κάτι οικονομικό αλλά να κάνω και την δουλειά μου.
Εχω δει κάποιες που δεν ειναι αερίων και ηταν μάυρες με νικέλ ελατήρια, εχει κάποιος άποψη?


desmond

Μπράβο και από μένα για το εγχείρημα και καλό κουράγιο.
Αυτό που διάλεξα εγώ για πίσω αναρτήσεις είναι hyperpro ελατήρια και επισκευή των μαμά. Βγαίνει κοντά στο 300άρι.
Περιμένω μέσα σε ένα δεκαήμερο τα ελατήρια και πάω για φτιάξιμο
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

itom32

Παράθεση από: xorhe στις Ιανουαρίου 29, 2011, 11:21:21 ΜΜ
Ευχαριστώ για τις ευχές σας και θα ήθελα την άποψη σας για πίσω αναρτήσεις. Οι πίσω αναρτήσεις μου εχουν πεθάνει και πρέπει να τις αλλάξω.
Εγω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με αυτες http://cgi.ebay.com/ebaymotors/CB400-Version-R-CB400SF-VTEC-SUPER-NC31-NC39-OHLINS-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem230d0132adQQitemZ150542037677QQptZMotorcyclesQ5fPartsQ5fAccessories
Eπισης μου φενονται κι αυτες καλες http://cgi.ebay.de/IKON-Federbeine-Honda-CB-400-Super-Four-Bj-93-96-/350293608228?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item518f204724 η ikon ειναι η προην koni,που λιγο πιο παλια ηταν το πρωτο ονομα στις αναρτησεις....Ελαιω διαφιμηστων.
Γνωμη μου,σε ολες τις μοτο και ειδικα στο Cb καλητερα να δωσει κανεις κατι παραπανω για αναρτηση-λαστιχα παρα να βαλης κατι φτηνο και να σε πουλησει σε κανα σαμαρι-στροφη.Ειναι θεμα ασφαλειας.

ritoras

ωραιος ο φιλος !!!! ειμαι σιγουρος πως θα βγει πολυ καλο  , γιατι φαινετε οτι εχεις μερακι ;)

xorhe

Πολύ καλά, σας ευχαριστώ με καλύψατε!!!
Θα ήθελα κάποιος απο τους σύντροφους της Αθήνας να μου κάνει την χάρη να του στείλω τις αναρτήσεις μου να τις πάει για επισκευή και πολύ πιθανόν για ελατήρια που πιστεύω οτι θα βρούμε και φθηνότερα απο το Hyperpro αλλά να ειναι και αξιόπιστα. Ειναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με μηχανή και δεν έχω άποψη για τις αναρτήσεις οπότε θα χρειαστώ σίγουρα την βοήθεια σας.
Οποιος θα ήθελε να ασχοληθεί ας μου στείλει με πμ το τηλέφωνο του να μιλήσουμε καλύτερα τηλεφωνικά και να συνενοηθούμε για το πως θα το κάνουμε.
Και απο μένα μετά δώρο!!!!!!! :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo:

Headmaster

Σωστός φίλε και καλή δύναμη !!!Πιστευψε με πολύ εδώ μέσα σε ζηλεύουμε και ΟΛΟΙ θα σε βοηθήσουν !!!

Γιατι μας χώνεις μαχαίρι στην καρδιά!!!(Ο χώρος χρησημοποιείτε για προσωπικό συνεργείο καθώς έχω την λόξα μου με τα εργαλεία, όπου όμως κοστίζει!!!)

ΑΧΧΧΧΧΧΧ!!! :grouphug: