Ένα post αφιερωμένο στους Θαλασσόλυκους του go4it

Ξεκίνησε από freethan, Ιουλίου 13, 2009, 05:47:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

freethan


Atanassio

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  Αυτά!!!

Enigma

Πλιτσ πλιτσ πλιτσ αουυυυυυυυυυυυ
(θαλασσα)           (λυκος) !!!!

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

point zero

Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Enigma

Ναι ναι λοιπον αφηστε ολοι τα πριζαρισματα ....και να ξυγιθουμε το λοιπον !!!Εκτος απο καποιους ....(ονοματα δεν λεμε) που εχουν ναυτια !
Διπλωματα υπαρχουν ακρες και σκαφη ...να φας με τον κουβα !!!Αρα ? Να χτυπησουμε ενα 44αρι για ενα σκ !!!Ενα τετοιο σκαφος εχει 4 καμπινες ...και μπορει να κοιμησει και σαλονι !!!
Χτυπαμε για σκ ενα τετοιο !!Δεν  ξερω τι ακρη μπορουμε να βρουμε και απο τον ομιλο μας ...
Αλλα σε σελιδουλα που εχω βρει στο νετ ...Με 500αρικα περνεις τετοιο απο Παρασκευη απογευμα και το φερνεις Κυριακη βραδυ !!
Ποσο θα κοστισει λοιπον καντε την διεραιση μονοι σας!

http://www.valentinoyachts.com/offers.html

Ψιτ και λεμε για το σκαφακι που ειναι πρωτη μουρη στο banner !!

Το λεπον α ντε να οργανωθουμε να την κανουμε για ενα ΣΚ καπου εδω κοντα !

point zero

Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Enigma

Να σε βαλω και σε αλλες πριζες ? Καταρχην εχεις κοιταξει ποσο κανει στην περιοχη σου να βγαλεις διπλωμα ιστιοπλοιας ?
Ασε να σε προλαβω κανα 400αρι ευρο !Οχι πες μου εσυ που εισαι και δασκαλος ...βγαζει κανεις και τι διπλωμα με αυτα τα λεφτα ?
Και μαλιστα τι διπλωμα ανοιχτης θαλασσης ...μπορεις να κυβερνισεις οποιο σκαφος μεχρι 15μετρα (στην πραξη δεν εχεις τα λεφτα ουτε να μπεις σε τετοιο βαπορακι) και να βγεις ανοιχτη θαλασσα !Φυσικα ειναι εγγυση οτι θα πνιγεις !Αλλα δεν θα εισαι παρανομος οταν το κανεις  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αυτα τα περασμενα μεγαλεια που καναμε με Atanassio & tonina τα εχεις δει??

http://www.youtube.com/watch?v=H25JGrGoKcA

(α ρε πριζες που βαζω στους ανθρωπους! )

point zero

Εχω παρει το βιβλιαρακι με την υλη για την αδεια χειριστου ταχυπλου σκαφους ...αλλα το εχω στο συρταρι δυο χρονια τωρα ....( επρεπε να το ειχα βγαλει περσυ που ειχα μαθητη τον γιο του Λιμεναρχη )  τωρα δεν ξερω αν ειναι Διαφορετικο διπλωμα αυτο , απο εκεινο του ιστιοπλοικου , παντως εδω ακομα τουλαχιστον δεν πληρωνεις τοσα πολλα για την αδεια ειδικα αν εχεις και δικο σου σκαφος , οπου δινεις και εξετασεις με το δικο σου η με κανενος γνωστου - γειτονα εν εχει εκεινος .
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Enigma

Οχι οχι φιλαρακι αλλο πραγμα το ενα αλλο το αλλο ...Αλλο χειριστης ταχυπλου και αλλο κυβερνιτης ιστιοπλοικου σκαφους
Τα ταχυπλοα ειναι μεχρι 10 μετρα αν θυμαμε καλα και εχουν να κανουν με τα αλλογα την μηχανης ..και φυσικα τα γκαζια
Το ιστιοπλοικο δεν εχει μεγαλο μοτερ παει με πανια αλλα η συμαντικη διαφορα ειναι στα μετρα και στην ανοιχτη θαλασσα ..
Δεν ξερω αν θελει κατι το διαφορετικο η αδεια ταχυπλοου για να ανοιχτεις αλλα το ιστιοπλοικο περνας ατλαντικο (και πνιγεσαι)

Σε καθε περιπτωση ο χειριστης του καθε διπλωματος δεν μπορει να οδηγισει το ανοιστοιχο απεναντι ....
Δηλαδη εγω δεν μπορω να παρω ενα jet ski πχ η ενα γρηγορο φουσκοτο αλλα και ο ταχυπλοας ...σε ιστιοπλοικο ....μονο μπυρες μπορει να πινει  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D( οχι και ασχημη θεση τωρα που το σκεφτομαι :scratchchin: :scratchchin: :scratchchin: :scratchchin:)

Και κατι που λιγοι ξερουνε και αν εχεις λιγο χρημα χρονο χορο και διαθεση το κανεις αυριο


ΟΠΟΙΟΣΗΠΟΤΕ σκαφος ΑΝΕΞΑΡΤΙΤΟΥ κατασκευης ΚΑΤΩ των 7 μετρων και με μοτερ μεχρι (σχεδον) 30 αλογα και χωρις την δυνατοτητα να αναπτυξει ταχυτητα ανω των 15 μιλιων (στην πραξη μονο κατι λιγα criscraft & φουσκωτα θα μπορουσαν να το κανουν αυτο)θεωριτε λεμβος ...και δεν χρειαζεσαι ΤΙΠΟΤΑ για να μπορεις να την οδηγισεις !!!
Αρα στην πραξη πας χτυπας αυτο
http://www.compassboats.gr/Samouhos%20Marine%20GR/FrameSetGR.htm

Κοστιζει καινουργιο ολλα μεσα μαζι με ενα 30αρι μοτερ κανα 10.000 και φυσικα σε μεταχειρησμενο ...πεφτει χαλαρα πολυ μπρος τα κατω !!!
Και εισαι μουρλια ...Θα χρειαστεις 2 χαζοχαρτα να το λεμβολογισεις να περνεις καθε 5  :scratchchin: νομιζω χρονια αδεια πλοων και ΦΥΣΙΚΑ θα παρεις και μια αδεια αλιειας (τι σκατα δεν θα ψαρεψεις ?) και εισαι μανταμ!!!!
Κατα βαση αν δεν θες την καμπινα για καμοια μεσημεριανη ξαπλα και για κανα τιγανισμα τα ψαρακια που λεγαμε σε ανοιχτη κοντα στα 5 μετρα με τεντα (να μην σε φαει και ο ηλιος ) με μοτερ καποια σωστικα ΚΑΙ το τρειλερ στην Χρυση ευκαιρια θα τα βρεις χαλαρα κοντα στα 3000 (συν πλιν 500) !!
Ελπιζω να σε πριζωσα αρκετα ...και αν ποτε βρεθουμε απο κοντα και η κυρα σου δεν μου φερει κανα τυγανι στι κεφαλι ..να με χεσεις που λενε!!!

point zero

εχω καιρο τωρα που ψηνωμαι για κανα σκαφακι .... εχει ο γειτωνας εδω απεναντι ενα ταχυπλοο γυρω στα επτα μετρα με 100αρα μηχανη και πηγαινουμε καμια βολτα που και που .... ο μονος λογος που δεν το εχω παρει , ειναι πως θελει χρονο να ασχοληθεις μαζι του και για την βολτα , μα και για την συντηρηση πραγμα που εγω δεν εχω ...ειδικα το καλοκαιρι οπου το 50% περιπου της δουλειας ειναι για το καλοκαιρινο τριμηνο !  ειδομεν ...
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Enigma

Εχε  στο νου σου οτι η οποια συντηρηση σε σκαφος γινεται τον χειμωνα !!!Φυσικα αρα το καλοκαιρι εχεις μονο βολτουλες ...χειμωνα θες καθε 2 χρονακια εξω απο το νερο και μουραβιαρισμα και καθε χειμωνα μια βολτα το μοτερακι για service ...να το δεσεις αν ψαχτεις λιγακι θα βρεις να το δεσεις ρεμεντζο μονημα ...μπορει και τζαμπα η σχεδον τζαμπα και φυσικα ..θα μπορουσες να το βγαλεις και το παρκαρεις η σε παρκινγκ η αν εχεις κανα οικοπεδο δικο σου !!
Εχω αρρωστησει ασχημα λεμε !να δω που θα βρω το χρημα ...ακρες βρισκοντα ευκολα ...αν γραφτεις και σε κανα ομιλο !!!